W maju bieżącego roku Łukasz Długosz informował, że Bre Pettis – legendarny założyciel MakerBot Industries i jeden z architektów boomu na niskobudżetowe drukarki 3D w latach 2010 – 2014, stał się właścicielem popularnego, amerykańskiego producenta desktopowych frezarek CNC dedykowanych hobbystom i amatorom – Other Machine Co. W tym tygodniu firma ogłosiła, że dokonuje całkowitego rebrandingu zmieniając nazwę i komunikację wizualną, jak również kierunek rozwoju. Czyżby Pettis wyciągnął wnioski z MakerBota? A może postanowił podążyć dokładnie tą samą drogą?

Other Machine nazywa się teraz Bantam Tools, a jej flagowy produkt Othermill – Bantam Tools Desktop PCB Milling Machine. O ile pod względem technologicznym urządzenie pozostanie póki co takie samo, zmieni się grupa odbiorców, do których będzie kierowane. Nowymi klientami firmy mają stać się już nie hobbyści, korzystający z frezarek w swoich garażach, przydomowych pracowniach czy FabLabach, lecz firmy zajmujące się projektami komercyjnymi.

Frezarka jest z powodzeniem wykorzystywana we frezowaniu płytek PCB, jak również modeli woskowych dla jubilerów. Radzi sobie też doskonale z drewnem, plastikiem i miękkimi metalami (miedź, mosiądz, aluminium 6061). Jej obszar roboczy to 140 × 114 × 34.3 mm. Prędkość wrzeciona to 8,500 – 26,000 rpm. Pełna specyfikacja techniczna jest dostępna tutaj. Frezarki występują w dwóch wariantach cenowych – 3.199 $ i 3.999 $.

Bre Pettis dokonuje w swojej nowej firmie dokładnie tej samej zmiany jaką dokonał swego czasu w MakerBocie. Z cenionego urządzenia dla hobbystów i amatorów próbuje stworzyć profesjonalne narzędzie dla biznesu i przemysłu. Jak pokazała historia MakerBota, nie zakończyło się to korzystnie ani dla samej firmy, ani dla Pettisa, który odszedł (musiał odejść…?) z niej w połowie 2015 r. (w rzeczywistości jesienią 2014 r., pozostając jednak w strukturach firmy matki – Stratasysa).

Czy mała, desktopowa frezarka CNC może odnieść sukces rynkowy w świecie, gdzie rządzą wielkie koncerny pokroju DMG Mori, Matsuura lub Mazak? Teoretycznie tak – podobnie jak w przypadku drukarek 3D, tak i w segmencie maszyn CNC jest miejsce na duże, wysokobudżetowe maszyny jak i mniejsze i tańsze. Jakkolwiek jedyną przewagą Bantam Tools / Other Machine wydaje się być w tej chwili cena, która i tak jest bardzo wysoka, biorąc pod uwagę podobne urządzenia sprowadzane z Azji…

Othermill był popularny, bo był amerykański i był skierowany do określonej i często lojalnej grupy odbiorców (makerzy, hobbyści). Próba profesjonalizacji czegoś, co powstało jako amatorskie i dzięki temu odniosło sukces jest sporym ryzykiem. Ostatecznie Pettisowi i MakerBotowi się to nie udało (z wielu różnych względów…). Czy uda się to osiągnąć w świecie maszyn numerycznych…?

Źródło: www.bantamtools.comwww.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

3 Comments

  1. Patrząc po oficjalnych kwotach jakie miały wylądować w kieszeni Pettisa polemizowałbym ze stwierdzeniami „niekorzystnie” i „nie udało”… 🙂

    1. Chciał być Stevem Jobsem druku 3D (czy też w ogóle kolejnym Stevem Jobsem), a MakerBot miał być jak Apple. Abstrahując od tego ile faktycznie pieniędzy dostał, podtrzymuję stwierdzenie, że mu się „nie udało”.

  2. 3000 dolców za plastikową pseudo frezarkę? Hmm, cińcik sprzedaje taniej dużo lepsze, bardziej profesjonalne frezarki z kilkukrotnie większym obszarem roboczym …

Comments are closed.

You may also like

More in News