CraftBot – węgierski producent desktopowych drukarek 3D, zaprezentował niedawno nowy model urządzenia w postaci dwugłowicowego CraftBota 3 „The Supervisor„. Drukarka 3D posiada dość duży obszar roboczy na poziomie 37,4 x 25 x 25 cm, a głowice drukujące pracują niezależnie od siebie, co jest rozwiązaniem znanym m.in. z hiszpańskiego BCN3D Sigma. Podobnie jak w przypadku innych modeli producenta, również Supervisor jest oferowany w atrakcyjnej cenie, na poziomie 2199 € netto (niespełna 10.000 PLN).

CraftBot 3 to kontynuacja popularnej konstrukcji, rozwijanej od 2014 roku. W zeszłym roku testowaliśmy na łamach Centrum Druku 3D dwa flagowe produkty węgierskiego producenta – CraftBota 2 i CraftBota XL. „Trójka” posiada większość cech i funkcjonalności swoich poprzedników dodając do nich kilka nowości…

Pierwszą jest system druku 3D z dwóch głowic drukujących, które mogą pracować niezależnie od siebie. Tym samym urządzenie może pracować w kilku trybach, a każdy z nich determinuje rzeczywisty obszar roboczy urządzenia:

  • całkowity obszar roboczy: 37,4 x 25 x 25 cm
  • drukowanie tylko z jednej głowicy (druga jest zaparkowana): 32,2 x 25 x 25 cm
  • drukowanie z dwóch głowic równocześnie (głowice pracują razem obok siebie): 27 x 25 x 25 cm
  • drukowanie z dwóch głowic w sposób niezależny: 18,7 x 25 x 25 cm.

Tym samym użytkownicy mogą drukować detal z wykorzystaniem materiału podporowego PVA lub detal złożony z dwóch różnych kolorów tego samego gatunku materiału, lub kilka niezależnych detali, gdzie część jest drukowana przez jedną, a część przez drugą głowicę drukującą w trybie o nazwie IDEX (Independent Dual Extrusion system).

Kolejne funkcjonalności to system kontroli przepływu filamentu (FMS), który pauzuje urządzenie w przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów z jego płynięciem, wymienne głowice (możliwość montażu głowicy o średnicy 0,25 mm), nowe silniki gwarantujące cichszą pracę drukarki 3D (był z tym spory kłopot we wcześniejszych modelach), czy zastosowanie kolorowych LED’ów sygnalizujących zmiany temperatur i trybów pracy.

CraftBot 3 został zoptymalizowany pod kątem pracy z materiałami o wysokich temperaturach druku 3D, mogąc rozgrzewać głowicę drukującą do 300°C. Producent poprawił także system chłodzenia wydruków.

Podobnie jak we wcześniejszych modelach do obsługi drukarki 3D wykorzystujemy bardzo wygodny panel dotykowy, pozwalający np. na natychmiastowe pauzowanie wydruków i ich wznawianie, czy moduł WiFi.

Źródło: www.craftbot.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like