Peugeot wdrożył innowacyjną technologię 3DFashion firmy Stratasys do wykonania wnętrza swojego nowego konceptu auta – Inception, osiągając poziom rozdzielczości, który nie byłby możliwy przy użyciu tradycyjnych metod ozdobnych. Inception jest pierwszym projektem zrealizowanym przez dyrektora designu firmy – Matthiasa Hossanna i stanowi znaczącą zmianę dla marki. Nowy samochód ma „rewolucyjne” wnętrze i wykorzystuje zaawansowane materiały wyprodukowane wyłącznie przy użyciu drukarek 3D Stratasys J850 TechStyle.

Wnętrze pojazdu konceptu Inception jest zgodne z nowym konceptem projektowania Peugeot dla samochodów elektrycznych. Cechuje go minimalistyczna kabina zaprojektowana tak, aby wspierać ogólny cel samochodu, jakim jest reinwentyzacja doświadczenia kierowcy, a jego nieodłączną częścią stanowią zanurzone siedzenia pokryte aksamitem wykonanym w 100% z recyklingowego poliestru. Aksamit rozciąga się również na podłogę i prezentuje niezwykłe wzory 3D utworzone za pomocą technologii druku 3D.

„W Peugeot zawsze lubimy łączyć funkcję z estetyką,” powiedziała Maud Rondot, projektantka CMF z zespołu projektowego Peugeot, odpowiedzialna za przyszłą wizję marki. „Naszym celem przy obszarze siedzeń w Inception było unowocześnienie używanego materiału aksamitowego i rozciągnięcie go także jako maty podłogowej o dużym wpływie wizualnym.”

Według Rondot, miejsce na podłodze zazwyczaj musiałoby być pokryte ochronnym pokryciem, jednak koncept Inception wykorzystuje druk 3D bezpośrednio na tkaninie, aby zapewnić unikalne połączenie funkcjonalności, tekstury i estetyki. Jest przekonana, że nie byłoby to możliwe przy użyciu innych technologii.

„Mimo że mamy dostęp do dość płaskich wzorów za pomocą obecnych metod ozdobnych, nie jest możliwe zbudowanie grubości i wysokości. Dlatego zwróciliśmy się do Stratasys i dzięki technologii 3DFashion mogliśmy drukować struktury przestrzenne bezpośrednio na elastycznym materiale,” dodała. „Często jest różnica między tym, co wyobrażamy sobie, a tym, co możemy uzyskać, więc niezwykłe było zobaczyć nasz pomysł dokładnie tak, jak go sobie wyobrażaliśmy i to z niezwykłą jakością wykonania.”

Podstawowym tematem konceptu Inception jest odzwierciedlenie relacji między materiałami a światłem, co wymagało od zespołu projektowego Peugeot użycia materiałów, które pasowałyby do konkretnego wyglądu samochodu i oddawałyby wizję marki dla przyszłych samochodów elektrycznych. Peugeot pracował z efektami pojedynczego materiału – zespół wybrał metaliczny odcień aksamitu, który miał wizualnie i symbolicznie grać ze światłem i przekazywać coś bardziej futurystycznego, zanim użyto drukarki 3D J850 TechStyle do stworzenia półprzezroczystych „mikro-architektur”.

„Zamiast pokrywać całą długość materiału, było naprawdę korzystne, że mogliśmy pozostawić aksamit widocznym,” dodała Rondot. „Druk 3D dał nam możliwość modyfikowania i ponownego drukowania plików bardzo łatwo, ale równie ważna jest jego trwałość i wydajność; jako technologia nie wymaga form, co jest rewolucyjne pod względem industrializacji.”

Źródło: materiały prasowe Stratasys

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D