PLA, tak jak każde inne tworzywo wykorzystywane w technologii FDM, ma swoje wady i zalety oraz zwolenników i przeciwników. Jest to jeden z najprostszych do opanowania filamentów i dlatego polecany jest każdemu poczatkującemu drukarzowi 3D. Większość jego zalet dostrzegana jest jednak tylko przez amatorów i dla potrzeb profesjonalnego wykorzystania w przemyśle materiał ten praktycznie nie istnieje. Philament, węgierski producent filamentów chce walczyć z takimi stereotypami, prezentując swoją nową linię tworzyw, które z powodzeniem mogą być używane w bardziej wymagających aplikacjach.

Tradycyjny PLA jest często gloryfikowany przez swoją biodegradowalność. Przysłuchując się (nie podsłuchując) często różnym rozmowom z boku odnoszę nawet wrażenie, że drukowanie z niego ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Piszę te słowa nieco złośliwie i na wyrost, ponieważ część osób uważa, że PLA jest „zdrowsze” od ABS, podczas, gdy tak naprawdę jest po prostu mniej szkodliwe.

Duża popularność PLA nie wynika jednak zapewne jedynie z miłości jego użytkowników do ekologii. Jego największym atutem jest natomiast łatwość drukowania, wynikająca przede wszystkim z bardzo dobrej adhezji do platformy roboczej drukarki 3D oraz relatywnie niskiego skurczu nie powodującego wypaczeń w postaci pęknięć oraz deformacji.

W opozycji do wymienionych superlatyw stoją natomiast właściwości mechaniczne wydrukowanych z niego obiektów. O ile wydruki mogą poszczycić się wysoką twardością, to nieco gorzej wypadają ich właściwości sprężyste, a przede wszystkim niska odporność na wysokie temperatury. Kilka ostatnich cech już na wstępie wyklucza możliwość zastosowania tego tworzywa w projektach wykonywanych dla potrzeb przemysłu.dsc-0010

Firma Philament postanowiła obejść te ograniczenia opracowując linie kompozytów PLA, które pozbawione są wymienionych powyżej wad, a poza tym posiadają szereg dodatkowych cech, które mogą okazać się bardzo przydatne w różnych zastosowaniach przemysłowych. Do trzech najciekawszych wariacji możemy zaliczyć:

  • Philament Model – przeznaczony do drukowania 3D wszelkiego rodzaju modeli (w tym architektonicznych). Charakteryzuje się matowym wykończeniem, co uwydatnia wszelkie szczegóły obiektu. Wydruki mogą być z łatwością cięte, szlifowane oraz polerowane, a ich powierzchnia może być dowolnie malowana. Ze względu na łatwość odrywania oraz obróbki, filament ten może być również stosowany jako materiał podporowy.dsc-0907
  • Philament ESD – przeznaczony jest przede wszystkim dla przemysłu elektronicznego, zapewniając wysoką ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi.philament_esd
  • Philament Heat Resistant – PLA zaprojektowane tak, aby wytrzymać bez żadnych zniekształceń temperatury do 170°C.philamentheatresistant

Wśród innych tworzyw w ofercie producenta znaleźć można jeszcze filamenty antybakteryjne, „gipsowe”, „drewniane” oraz ABS. Zakres cenowy omówionych tworzyw mieści się w przedziale 32-38 euro za 0,75 kg szpulę. Najdrożej wyceniono filament antybakteryjny, który kupić można za 54 euro. To co najbardziej rzuca się w oczy, podczas przeglądania oferty Philament, to bardzo niska jakość prezentowanych, przykładowych wydruków.

Źródło: www.3dprint.com, www.philament.eu

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like