Lumi Industires to włoska firma, która znana jest z produkcji drukarek 3D, wymykających się ogólnie panującym standardom. Znana jest między innymi z modelu fotopolimerowej drukarki 3D, w której światło spajające żywice generowane jest przez tablet lub telefon. Teraz firma przedstawiła swoją najnowszą drukarkę 3D, PicoFAB.

Tym razem producenci postawili na niespotykane wymiary obszaru roboczego drukarki 3D - PicoFAB jest w stanie wydrukować element o maksymalnych wymiarach 24 x 24 x 50 mm! I choć wydaje się, że urządzenie stanowi jedynie ciekawostkę na rynku dostępnych drukarek 3D, to może ono znaleźć szereg zastosowań w specjalistycznych branżach.

Urządzenie jest idealne do jednostkowej produkcji niewielkich rozmiarów elementów lub szczegółowych prototypów na potrzeby zastosowań, w których precyzja wykonania jest priorytetem (m.in. w branży stomatologicznej czy jubilerskiej). Drukarka 3D pozwala na wydruk czterech koron zębowych lub małych mostów, co pozwala na wykonywanie bardzo precyzyjnych elementów bez potrzeby angażowania profesjonalnych systemów wytwarzających w technologii addytywnej.

Dodatkowo, urządzenie umożliwia druk 3D prototypów biżuterii, precyzyjnych elementów mechaniczny czy innych miniaturowych części o złożonej geometrii. To również urządzenie odpowiednie dla specjalistów, którzy muszą przetestować nowe, drogie żywice, a nie chcą zużywać ich nadmiernej ilości materiału. Wykonanie wydruku 3D na urządzeniu PicoFAB wymaga jedynie 15-20 ml żywicy światłoutwardzalnej.

Urządzenie utwardza materiał światłem o długości fali 405 nm, przez co jest kompatybilne z szeregiem komercyjnie dostępnych żywic (również ceramicznych). Czas utwardzenia jednej warstwy o grubości 50 μm to około trzy sekundy.

Zaletą urządzenia jest również jego cena. Producent zadeklarował, że jego najnowsze urządzenie będzie sprzedawane w cenie nie wyższej niż $150. Co prawda, prace nad zewnętrzną konstrukcją urządzenia nadal trwają (chodzi m.in o filtry powietrza oraz filtry chroniące żywice przed promieniowaniem UV), ale już niebawem wystartuje kampania urządzenia na Kickstarter.

W ramach kampanii użytkownicy będą mogli kupić gotowe urządzenie lub zestaw do samodzielnego montażu, w jeszcze niższej cenie. Producent, w ramach kampanii, wprowadzi również dwa urządzenia peryferyjne:

  • PicoCLEAN - urządzenie do post-processing'u wydruków 3D z nadmiaru nieutwardzonej żywicy, które pozwala na precyzyjne, dwuetapowe czyszczenie modeli 3D,
  • PicoCURE -  system utwardzania UV wyposażony w obrotową podstawę, co daje możliwość równomiernego naświetlenia elementu. Posiada również system kontrolujący czas ekspozycji.

Użytkownicy, decydujący się na wsparcie kampanii na Kickstarter, która według zapewnień producenta rozpocznie się niebawem, będą mogli skomponować własny zestaw urządzeń i wybrać, która z wersji urządzenia będzie dla nich odpowiednia.

Źródło: lumindustries.comfacebook.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like