Od pewnego czasu coraz popularniejsze staje się tworzenie modeli 3D polskich miejsc i zabytków, które miały istotne znaczenie w historii. Ideę tę już wielokrotnie wdrażała w życie firma SMARTTECH z Łomianek. Tym razem podjęła się wykonania skanu 3D oraz realizacji makiety okrętu ORP Błyskawica w Gdyni, będącego częścią projektu „Zobaczyć świat rękoma”, skierowanego do niewidomych i niedowidzących.

ORP Błyskawica to jeden z najbardziej znanych polskich okrętów wojennych, który wpłynął na przebieg II wojny światowej podczas spektakularnych akcji na morzach całego świata. Odegrał kluczową rolę między innymi podczas kampanii norweskiej, w bitwie o Atlantyk, operacjach: Torch, Overlord oraz Deadlight. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, natomiast pod polską banderę powrócił dopiero 1. lipca 1947 roku. Obecnie jest na stałe zacumowany w Porcie Gdynia i mieści się w nim Muzeum Polskiej Marynarki. To właśnie tam znajduje się wykonana z papieru około trzymetrowa szczegółowa makieta statku.

Dzięki zastosowaniu jednego ze swoich skanerów 3D firma SMARTTECH była w stanie pozyskać kompleksową dokumentację modelu, która posłużyła do stworzenia formy odlewniczej. Papierowa makieta Błyskawicy jest bardzo dokładna. Zachowano nie tylko najdrobniejsze detale techniczne (takie jak: uzbrojenie czy szalupy), ale również: olinowanie, flagi i bulaje. Aby móc precyzyjnie pozyskać pełną geometrię, należało użyć skanera 3D o bardzo wysokiej rozdzielczości. Do skanowania 3D zostało użyte urządzenie ScanBright archeo przeznaczone do zastosowań muzealnych. Pozwala ono na jednoczesny pomiar kształtu i tekstury. Ma rozdzielczość 10 Mpx.

Cały proces skanowania 3D trwał około czterech godzin, natomiast stworzenie modelu CAD zajęło inżynierom mniej więcej miesiąc. Pomysł wykonania odlewu Błyskawicy dla osób niewidomych był poruszany wielokrotnie przez inicjatorów akcji – Klubu Rotary oraz OPEC z Gdyni. Niestety samo modelowanie statku byłoby zbyt kosztowne i czasochłonne. Projekt mógł być zrealizowany dzięki działalności SMARTTECH, który podjął się zadania stworzenia dokumentacji geometrii statku na bazie papierowego modelu w ramach wkładu własnego.

To bardzo szlachetny projekt. ORP Błyskawica jest jedną z głównych atrakcji Polskiego wybrzeża. Możliwość udostępnienia go również tym, którzy nie mogą go zobaczyć to dla nas wielki zaszczyt i przyjemność. Cieszymy się, że nasza technologia skanowania 3D umożliwiła realizację tego przedsięwzięcia.

Aleksandra Sudowska – Marketing Manager w firmie SMARTTECH

W dniu 26.06.2016 nastąpiło oficjalne odsłonięcie odlewu – pomnika ORP Błyskawicy, który stanął w sąsiedztwie oryginalnego okrętu. Jest to już czwarty obok makiety Bazyliki Mariackiej, Gdańskiego Żurawia oraz Areny Gdańsk, projekt z cyklu „Pomóżmy zobaczyć świat rękoma” realizowanego przez Gdyński Klub Rotary.

błyskawica6

Źródło: materiały prasowe

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D