W dniu wczorajszym (22.02.2016 r.) w Hotelu Jaskółka w Ustroniu, odbyło się długo zapowiadane Konwersatorium pt. „Technologia druku 3D w ujęciu przemysłowym wraz z prezentacją firm z branży druku 3D”, na którym wystąpiła czołówka firm działających w tym segmencie. Wydarzenie było częścią 55-tego SYMPOZJONU „Modelowanie w mechanice” – najważniejszej konferencji naukowej uczelni technicznych w Polsce.

Konwersatorium składało się z dwóch części: pierwsza – wykładowa, była poświęcona profesjonalnym technologiom druku 3D  prezentowanym przez przedstawicieli obecnych w Ustroniu firm, a druga – wystawowa, zawierała drukarki 3D i wydruki 3D na nich powstałych, które były omawiane podczas wykładów.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 12 firm:

 • 3D Lab – dystrybutor marki 3D Systems
 • 3DGence – producent niskobudżetowych drukarek 3D drukujących w technologii FDM
 • Bibus Menos – dystrybutor marek EOS i Stratasys
 • CadXpert – dystrybutor marek  – MakerBot, Blueprinter i ESI
 • CD3D – największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce
 • Drei Bond Polska – przedstawiciel niemieckiego producenta klejów i urządzeń dozujących Drei Bond GmbH.
 • FabLab Kielce – organizacja stojąca m.in. za targami Dni Druku 3D w Kielcach, jak również drukarką 3D drukującą z ceramiki i różnego rodzaju mas – GAIA Multitool
 • IJ Paliga – czołowa firma usługowa specjalizująca się w profesjonalnym druku 3D
 • Materialise – największa firma świadcząca usługi druku 3D na świecie
 • SMARTTECH – producent skanerów 3D
 • Solveere – czołowa firma konstrukcyjna oraz dystrybutor marek EnivisionTEC, MCor, TPM i TierTime
 • Wadim Plast Narojek Sp.j. – dystrybutor marki SLM Solutions.

Konwersatorium rozpoczęło się kilka minut po 09:00 rano, a uświetnił je swoją obecnością Pan Profesor Eugeniusz Świtoński, Doktor Honoris Causa Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Śląskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, który obchodził podczas SYMPOZJONU Jubileusz swojego 75-lecia.

SYMPOZJON 10

Pierwszy wykład, który miałem przyjemność wygłaszać, dotyczył perspektyw rozwoju branży druku 3D na świecie w nadchodzących latach, powodów dla których firmy i przedsiębiorstwa sięgają po technologie przyrostowe oraz nowości z jakimi się spotkamy w przeciągu najbliższych 2-3 lat lat. Po moim wystąpieniu, przed zgromadzonych wyszedł Marcin Lewandowski z firmy SMARTTECH, który opowiedział o wykorzystywaniu technologii skanowania 3D w przemyśle, wykorzystując do tego urządzenia własnej produkcji.

SYMPOZJON 17

Sebastian Szufnara z VPI Polska i CadXpert, nie opowiadał tym razem o MakerBot Replicatorach, lecz zaprezentował zupełnie nową gałąź produktów jaka pojawiła się niedawno w ofercie firmy w postaci francuskiego Prodways. Drukarki 3D drukującej w nowatorskiej technologii MOVINGLight pozwalają nie tylko tworzyć obiekty o wyjątkowo wysokiej dokładności, lecz również czynią w to szybszym czasie niż inne dostępne na rynku technologie druku 3D z żywic światłoutwardzalnych.

SYMPOZJON 18

Eryk Wąsek – szef działu handlowego Materialise Polska – najlepszej polskiej firmy usługowej 2015, zaprezentował spektrum możliwości jakie oferuje firma, jak również przybliżył słuchaczom kwestie związane z technologiami SLS i Vacuum Casting. Jakub Rozpendowski z 3D Lab – najlepszego dystrybutora profesjonalnych drukarek 3D 2015, przedstawił z kolei rozwiązania oferowane przez drukarki 3D Systems oraz rolę jaką odgrywa technologia druku 3D w procesach produkcyjnych firm i przedsiębiorstw.

SYMPOZJON 07

SYMPOZJON 12

Po krótkiej przerwie kawowej, podczas której uczestnicy mieli okazję zapoznać się z omawianymi podczas wykładów urządzeniami i rozwiązaniami, swój wykład zaprezentował Janusz Paliga z I.J. Paliga. Omówił w nim w drobiazgowy sposób opracowaną przez jego firmę technologię drukowania 3D gniazd do form wtryskowych, które charakteryzują się wyjątkowo niskim kosztem wytworzenia, idealnie sprawdzając się w produkcji niskich serii metodą wtrysku. Pan Janusz zademonstrował zarówno niuanse technologiczne związane z przygotowywaniem projektu gniazda, jak również problemy z jakimi się spotykają, i które rozwiązują.

SYMPOZJON 02

SYMPOZJON 05

Piotr Mikulski z Bibus Menos przedstawił długi i bardzo ciekawy wykład na temat druku 3D z metalu na przykładzie maszyn niemieckiej firmy EOS. Począwszy od historii powstania technologii DMLS, poprzez obszary jej wykorzystania, a skończywszy na zaletach i wadach. Dodatkowo Piotr prezentował podczas wykładu szereg ciekawych wydruków 3D wykonanych naturalnie na drukarkach 3D EOS.

SYMPOZJON 03

SYMPOZJON 08

Po Piotrze Mikulskim do słuchaczy wyszedł kolejny weteran branży druku 3D – Maciej Patrzałek z Solveere, który opowiedział o druku 3D z żywic światłoutwardzalnych w technologii 3SP i drukarkach 3D firmy EnvisionTEC. Po Maćku na scenie pojawił się Janusz Wójcik z FabLabu Kielce, który zaprezentował zgromadzonym GAIĘ Multitool i rozwijaną przez siebie i Pawła Rokitę technologię druku 3D z ceramiki.

SYMPOZJON 16

SYMPOZJON 04

SYMPOZJON 09

Ostatnie dwa wykłady zostały poświęcone ponownie technologii druku 3D z metalu oraz nieco zapomniany podczas całego dnia konferencji – FDM. Najpierw Mariusz Ambroziak z firmy WADIM PLAST zaprezentował technologię SLM autorstwa niemieckiej firmy SLM Solutions oraz obszary jej wdrożenia – w dużej mierze w branżach lotniczej i automotive. Następnie dr Damian Gąsiorek z 3DGence przedstawił niuanse związane z wyborem drukarki 3D drukującej z termoplastów w technologii FDM, wskazując na kluczowe aspekty i parametry tego typu urządzeń.

SYMPOZJON 01

SYMPOZJON 06

SYMPOZJON 11

Po wykładach, uczestnicy Konwersatorium ponownie udali się do sali ekspozycyjnej, gdzie rozmawiali z przedstawicielami poszczególnych firm na temat zagadnień, które mieli okazję usłyszeć parę chwil wcześniej podczas wykładów. Ostatecznie wydarzenie zakończyło się ok. godziny 16:00.

To jednak nie koniec naszej relacji, ponieważ obecny w Ustroniu Karol Krawczyński przeprowadził szereg wywiadów z uczestnikami Konserwatorium, które będziemy mieli okazję już wkrótce opublikować.

Fot. Tomasz Machoczek & Paweł Ślusarczyk

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować