PEEK to półkrystaliczny termoplast, który dzięki swoim właściwościom chemicznym i mechanicznym jest odporny na wysokie temperatury. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle oraz medycynie.  Roboze – włoski producent drukarek 3D postanowił przeprowadzić test wytrzymałości wytwarzanego przez siebie materiału i sprawdził przy jakiej temperaturze zachowuje on swoje właściwości. Jak prezentują się wyniki?

Test przeprowadzono na niewielkim klocku o wymiarach 25 x 25 x 10 mm wydrukowanym na drukarce 3D Roboze One+400. Był on poddany na działanie temperatury o wysokości 245°C przez 8,5 godziny. Firma stwierdziła, że po tej próbie PEEK utracił zaledwie 35% swoich właściwości, w porównaniu do standardowej temperatury sugerowanej dla materiału.

Wyniki te potwierdzają nadzwyczajną wytrzymałość termiczną i mechaniczną tego materiału, co czyni go idealnym polimerem, który można zastosować w sytuacjach wymagających długotrwałego wystawienia na działanie wysokich temperatur. Dzięki temu może być stosowany w przemyśle, w tym: medycynie, mechanice, automotive czy lotnictwie i astronautyce.

Roboze to włoski producent drukarek 3D, które używają aż 12 różnych materiałów w tym specjalistyczne jak PEEK, PEI, czy CARBON-PA. Cechą charakterystyczną urządzeń Roboze, jest rezygnacja z gumowych pasków napędzających osie XY i zastąpienie ich elementów stałymi. Podobne rozwiązanie jest stosowane m.in. w Factory 2.0. Omni3D.

Źródło: materiały prasowe

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like