Chociaż mamy dopiero połowę maja, to liczba premier nowych polskich drukarek 3D w tym roku robi naprawdę wrażenie. Do tej pory swoje nowe urządzenia zaprezentowały m.in. takie firmy jak Zortrax (model M200 Plus), 3DGence (model DOUBLE), UBOT 3D (model P440), czy VShaper (model 500), a SondaSys ogłosił nawiązanie ścisłej współpracy z chińskim ZRapid, w ramach której montuje przemysłowe maszyny do druku 3D typu SLM i SLA. Dziś do tego grona dołącza Sinterit, który ogłosił premierę nowej drukarki 3D typu SLS – Sinterit Lisa 2.

Krakowski Sinterit zadebiutował w 2014 roku prezentując pierwszą na świecie, desktopową drukarką 3D typu SLS – Lisa. Chociaż urządzenie charakteryzowało się stosunkowo niewielkim obszarem roboczym, jego cena na poziomie 4900 € (ok. 21.000 PLN) była prawdziwą sensacją i rewolucją, ponieważ pozwoliło to całej rzeszy użytkowników skorzystać z technologii selektywnego spiekania proszków poliamidowych laserem, która do tej pory była zarezerwowana jedynie dla dużych koncernów przemysłowych lub jednostek badawczyo-rozwojowych (ceny przemysłowych maszyn typu SLS zaczynają się od kwoty 1 mln PLN).

Tak opisuje to Konrad Głowacki, współzałożyciel Sinterit:

W 2014 r. Sinterit był pierwszą firmą, która wprowadziła drukarkę 3D typu SLS o małym rozmiarze – najbardziej dostępną cenowo drukarkę tego typu swoich czasów. Doprowadziło to do powstania całkowicie nowego segmentu desktopowych maszyn, dzięki którym technologia ta jest ostatecznie dostępna dla szerokiej gamy branż i stwarza projektantom i inżynierom nieograniczone możliwości.

Przez kolejne trzy lata Sinterit rozwijał swój produkt, prezentując go na niezliczonych targach i eventach poświęconych technologiom przyrostowym na świecie. Nawiązał też współpracę z wieloma firmami, w ramach której realizował szereg innowacyjnych projektów z takich obszarów jak medycyna czy design.

Teraz firma wprowadza na rynek nowy model urządzenia – Sinterit Lisa 2, który w kategorii desktopowych drukarek 3D typu SLS stawia wysoko poprzeczkę…

Kluczowe zmiany w stosunku do „jedynki” to przede wszystkim zwiększony obszar roboczy na poziomie 150 x 200 x 260 mm, azotową komorę umożliwiającą pracę z bardzo szerokim spektrum materiałów eksploatacyjnych oraz całkowicie nowy design. Cena drukarki 3D na poziomie 11.900 € jest ponad dwukrotnie wyższa od ceny Lisy 1, jednakże w dalszym ciągu są to bez porównania niższe koszty od cen za przemysłowe maszyny SLS oferowane na rynku. Sinterit oferuje dodatkowo Lisę 2 razem z system end-to-end (przesiewacz do proszków i sandblaster) za 13.990 €.

Specyfikacja techniczna:

 • technologia druku 3D: SLS
 • laser: Class 1 (IR LED 5 [W], class 5)
 • obszar roboczy: 110 x 160 x 250 mm (materiał FLEXA) lub 90 x 120 x 230 mm (materiał PA)
 • maksymalna wysokość drukowanego detalu: 360 mm
 • rozmiar stołu roboczego: 150 x 200 x 260 mm
  .
 • wysokość warstwy: 0,075 – 0,175 mm
 • minimalna grubość ścianki: 0,4 mm
 • minimalny rozmiar detalu: 0,1 mm
 • minimalna średnica otworu 0,5 mm
  .
 • wbudowana komora azotowa (średnie zużycie azotu – 0,15 m3/h)
 • materiały do druku 3D: PA11, PA12 Smooth, Flexa Black, Flexa Grey
 • wyświetlacz LCD (7″ full color)
 • wbudowana kamera video
 • komunikacja przez WiFi i USB.

Drukarka 3D wykorzystuje w pracy autorskie oprogramowanie Sinterit Studio 2018, które również doczekało się odświeżenia. Niestety póki co działa tylko na systemach MS Windows.

Pierwsze dostawy nowych urządzeń są planowane na wrzesień 2018 r. – w tej chwili można składać zamówienia na stronie internetowej producenta.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like