Ostatnimi czasy znacząca część artykułów pojawiająca się na naszym portalu poświęcona jest tematom związanym z inżynierią odwrotną oraz sposobom wykorzystania rozwijającej się technologii skanowania 3D. Opisywaliśmy już zastosowania nowoczesnych skanerów 3D w sektorze automotive, teraz czas na drugi, równie rozległy obszar wykorzystania innowacyjnych technologii czyli branżę medyczną.

Unitika Garments Technology to japońska firma zajmująca się badaniami wyrobów medycznych, w które wpisuje się m.in. inspekcja wymiarowa, kontrola jakości produktów oraz ich wpływu na ludzki organizm. Podczas jednego z prowadzonych projektów, gdzie priorytetem było otrzymania rzetelnych wyników, niezbędnym okazało się zastosowanie precyzyjnych metod pomiarowych. Optymalnym rozwiązaniem, spełniającym wymagania prowadzonych badań okazał się skaner 3D od SMARTTECH, który pozwolił na precyzyjne określenie wymiarów.

Projekt o którym mowa związany był z weryfikacją skuteczności skarpet uciskowych oraz szczegółowe określenie ich wpływu na ciało badanego. W takcie prowadzonych badań ciało szybko odkryto, że tradycyjne metody pomiarowe nie spełniają swojego zadania. Wymiarowanie przeprowadzone przy pomocy tradycyjnego obliczania wyporności wody okazało się niewystarczająco precyzyjne – niewielkie rozmiary obrzęku nie pozwalały na odnotowanie subtelnych różnic.

Proces skanowania

Decyzja wyposażenia firmy w skaner 3D była jedynie kwestią czasu – wybór padł na optyczny system metrologiczny firmy SMARTTECH – scan3Dmed. Certyfikowane urządzenie skanujące pozwala na pozyskiwanie  precyzyjnych danych w pełnym kolorze – pomiar możliwy jest poprzez oświetlanie obiektu prążkami światła, co sprawia, że jest w pełni bezpieczny dla ludzi.

Co więcej, duża objętość (800 x 600 x 350 mm) pozwala na precyzyjne wymiarowanie całego ciała – nóg, ramion, klatki piersiowej i twarzy. Jak przyznaje japońska firma badawcza ogromną zaletą skanera jest  krótki czas skanowania, nieprzekraczającego 0,7 sekundy. Błyskawiczny pomiar wpływa na zmniejszenie błędów pomiarowych otrzymywanych wyników, związanych z  działania układu oddechowego.

Skanowanie pozwala na szczegółowe określenie średnicy łydki przed i po użytkowaniu opaski uciskowej a następnie porównanie otrzymanych wyników.

Dla firmy równie istotna była możliwość pozyskiwania dużej ilości informacji – dzięki funkcji archiwizacji danych źródłowych istnieje możliwość przeprowadzenia dodatkowych analiz już bez udziału pacjentów, co wpływa na redukcję nie tylko kosztów, ale również czasu.

Źródło: Materiały prasowe

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Skanery 3D