Producenci urządzeń do wytwarzania w technologiach addytywnych zdają sobie sprawę, że na powodzenie procesu druku 3D składa się wiele czynników – od jakości wykonania projektu i ustawień oprogramowania zaczynając, na parametrach urządzenia i materiału kończąc. W przypadku materiału, ważnym aspektem jest sposób i miejsce jego przechowywania. Materiały do druku 3D w formie żyłki z łatwością pochłaniają wilgoć z powietrza, co przekłada się niestety na obniżanie jakości procesu wytwarzania modeli. Jak można temu zapobiec?

Możliwości jest kilka. Obecnie na rynku dostępny jest szereg profesjonalnych urządzeń, które pozwalają na suszenie materiałów w kontrolowanych warunkach. Kilka dni temu na łamach Centrum Druku 3D pojawił się artykuł o przemysłowej suszarce do filamentów za 13 tysięcy PLN i chociaż wygląda jak zwykła, metalowa szafka na kółkach, producent zapewnia, że w rzeczywistości jest przemysłowym, w pełni zautomatyzowanym systemem do przechowywania filamentów, opartym o opatentowane rozwiązanie.

ZOBACZ: Kilka słów na temat domowego suszenia wilgotnych filamentów

Swoje dedykowane urządzenie zaprezentowało również Smart International, firma ściśle powiązana z marką Kodak. Akcesorium Smart3D Multimaterial Dryer ma pomóc użytkownikom, korzystającym z urządzeń i materiałów Kodak, w osiąganiu najwyższej jakości wydruków 3D. Twórcy zapewniają, że urządzenie jest w stanie suszyć materiały nawet 10 razy szybciej niż obecnie dostępne komercyjne rozwiązania.

Jak mówi Helen Blesky, odpowiedzialna z marketing w KODAK, w klasycznych rozwiązaniach cykl suszenia materiału trwa od 8 do nawet 48 godzin. Zastosowana w urządzeniu Smart3D Multimaterial Dryer technologia pozwala na wysuszenie materiału w zaledwie godzinę!

Urządzenie zostało stworzone z myślą o użytkownikach drukarek 3D pracujących w technologii FDM/FFF. Maszyna dzięki zastosowanej hybrydowej technologii (wykorzystującej do osuszania nie tylko podwyższoną temperaturę) pozwala na prowadzenie suszenia materiałów w kontrolowanych warunkach, co zapewnia wysoką i powtarzalną jakość prowadzonego procesu wytwarzania przyrostowego.

Wymiary zewnętrzne urządzenia to  892 x 500 x 825 mm, a pojemność wewnętrzna to 733 x 250 x 506 mm, co pozwala na jednoczesne przechowywanie i suszenie trzydziestu szpul materiałów (m.in. TPU, PVA i nylon.) o średnicy 500 mm. Urządzenie stanowi naturalne uzupełnienie ekosystemu urządzeń, materiałów i akcesoriów marki Kodak.

Łączność z Smart3D Multimaterial Dryer jest możliwa za pomocą łącza Ethernet i USB. Akcesorium daje możliwość śledzenia stanów magazynowych – szpule identyfikowane są za pośrednictwem technologii RFID. Komunikacja zapewniona jest przez 7-calowy, dotykowy ekran, który pozwala m.in. na dostosowanie warunków panujących wewnątrz urządzenia.

Cena urządzenia zakupionego w ofercie pre-order jest o 10% niższa niż standardowa i wynosi ok. 16 700 PLN. Promocja trwa przez cały luty lub do wyczerpania zapasów.

Źródło: 3dprintingcenter.net

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like