Francuski SpiderBot, słynący przede wszystkim z produkcji drukarek 3D typu delta, coraz śmielej poczyna sobie na rynku urządzeń, które bez problemu radzą sobie z wymagającymi materiałami wysokotemperaturowymi. Po zaprezentowanej na początku roku drukarce 3D ABSolute3, przyszedł czas na SpiderBot V4.0 HT, klasyczną deltę drukującą z filamentów PEEK i PEI.

SpidersBot rozpoczęła swoją działalność ponad pięć lat temu, a niemal połowę tego czasu poświęciła między innymi pracom nad omawianym dzisiaj urządzeniem. System ten, jak sama nazwa wskazuje (HT – High Temperature), pozwala na uzyskiwanie wysokich temperatur, w których możliwe jest przetwarzanie tworzyw takich jak właśnie PEEK i PEI. Nie odbywa się to jednak w tradycyjny sposób, a dzięki specjalnie opracowanej przez zespół technologii.

Aby zapobiec wszelkiego rodzaju wypaczeniom, takim jak pękanie oraz związanym ze skurczem deformacjom modelu, utrzymuje się go przez cały proces drukowania w odpowiednio wysokiej temperaturze. Nie uzyskuje jej się jednak za sprawą podgrzewania komory roboczej, lecz poprzez poddawanie modelu ciągłemu działaniu promieniowania podczerwonego.

Specjalne promienniki rozmieszczone są tak, aby emitować promieniowanie skoncentrowane precyzyjnie na obszar roboczy. Powstały nadmiar temperatury usuwany jest z komory poprzez specjalne wentylatory. Dzięki współdziałaniu tych systemów, obiekt utrzymuje stałą temperaturę około 200°C, podczas gdy komora drukarki rozgrzana jest do około 65°C.

Głowica drukarki chłodzona jest za pomocą cieczy, która nawet przy kilkugodzinnym druku w temperaturze 420°C oraz modelu podgrzanym do 200°C nie przekracza temperatury 45°C. Obszar roboczy urządzenia zawiera się w przestrzeni walca z podstawą o średnicy 180 mm oraz tworzącą 180 mm, jednak w przypadku druku 3D z PEEK oraz innych materiałów o wysokiej kurczliwości nie zaleca się drukować obiektów większych niż o średnicy 150 mm i wysokości 120 mm.

Pierwsze dziesięć sztuk SpiderBot V4.0 HT trafi na rynek w czwartym kwartale bieżącego roku. Cena jednego egzemplarza nie powinna przekroczyć 7.000 € netto.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like