TRUMPF – niemiecki producent przemysłowych maszyn, w tym laserowych drukarek 3D do metalu, zaprezentowała na targach rowerowych EUROBIKE w Frankfurcie nad Menem, hamulce do rowerów wydrukowane z tytanu. Projekt powstał we współpracy z producentem hamulców rowerowych – firmą Trickstuff. Jest to pierwsze tego typu wykorzystanie druku 3D w produkcji akcesoriów rowerowych, które pozwoliło na stworzenie wysokowydajnych, a równocześnie niezwykle wytrzymałych części.

Chcąc stworzyć mocne i lekkie elementy, branża rowerowa zwykle zwraca się w kierunku włókna węglowego. Materiał ten nie ma jednak dobrej reputacji pod względem ekologicznym – producenci nie są w stanie przetwarzać ponownie włókna węglowego i muszą pozbywać się tych części po zakończeniu ich żywotności, zazwyczaj w zakładach spalania odpadów. Tytan ma lepszy bilans środowiskowy w porównaniu do włókna węglowego i jest znacznie bardziej wytrzymały.

Drukarki 3D umożliwiają wyprodukowanie klamek hamulcowych do indywidualnych potrzeb. Dotyczy to nie tylko designu tytanowych komponentów, lecz również siłę działania do indywidualnych preferencji rowerzysty. „Drukarki 3D TRUMPF są przystosowane do produkcji seryjnej, dzięki czemu branża rowerowa może je wykorzystać do produkcji dużych ilości części. W efekcie, komponenty podlegające dużym obciążeniom mogą być produkowane w sposób dużo bardziej ekonomiczny,” powiedział Christian Lengwenat, inżynier aplikacji w TRUMPF.

Drukarki 3D TRUMPF umożliwiają również firmom z branży rowerowej przyspieszenie procesu prototypowania. „Za pomocą drukarek 3D, producenci mogą wytwarzać różne prototypy jednocześnie w jednym procesie druku 3D. To przyspiesza proces tworzenia nowych rozwiązań” dodał Lengwenat. Do tej pory, producenci w obszarze prototypowania korzystali z frezowania CNC, co było czasochłonne i kosztowne.

Źródło: www.trumpf.com
Zdjęcia: www.trumpf.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D