Udany wydruk 3D jest wypadkową wielu czynników – należą do nich nie tylko parametry urządzenia drukującego przestrzennie czy ustawienia softu dostosowane do preferencji użytkownika, ale również właściwości materiału. Użytkownicy drukarek 3D często zapominają, że prawidłowe przechowywanie szpul filamentu może okazać się kluczowym aspektem powodzenia procesu wytwarzania detali.

Z pomocą wszystkim, którzy mają problem z prawidłowym przechowywaniem filamentów przychodzi PrintDry – firma mogąca pochwalić się sporym doświadczeniem w tej dziedzinie. Wśród poprzednich produktów kanadyjskiego, producenta możemy wyróżnić m.in. pojemniki do przechowywania szpul materiałów czy suszarkę do filamentów (w artykule Łukasza możecie również przeczytać dlaczego właściwe obchodzenie się z materiałem do druku 3D jest aż takie ważne).

Teraz PrintDry, odpowiadając na potrzeby klientów, zdecydował się na upgrade swoich produktów do prawidłowego przechowywania filamentów i dodał do nich możliwość ręcznego odsysania powietrza z ich wnętrza, tworząc niską próżnię. Takie rozwiązanie ma w jeszcze lepszym stopniu zapewniać odpowiednie środowisko, redukując do minimum ilość wilgoci pochłanianej z powietrza. Jest to już trzecia kampania Kickstarterowa produktów tej firmy (dwie poprzednie zakończyły się sukcesem, a obecna na 41 dni do zakończenia zbiórki została sfinansowana w 430%!).

To co wyróżnia produkt na tle poprzedniej wersji to przede wszystkim specjalny zawór oraz pompa, która pozwala na usuniecie nadmiaru powietrza z wnętrza w celu ograniczenia kontaktu materiału z wilgotnym środowiskiem. Dodatkowo, projektując nową wersję urządzenia inżynierowie skupili się na tym, aby obudowa była jeszcze bardziej szczelna – wszystko za sprawą uszczelnienia wokół zamknięcia pojemnika jak i specjalnie zoptymalizowanego zaworu.

Działanie całego systemu jest proste – szpulę należy zamknąć w pojemniku, zatrzasnąć klipsy utrzymujące pokrywę w odpowiednim położeniu a następnie, przy pomocy ręcznego tłoka, odessać nadmiar powietrza (producenci zalecają odessanie 5-10 objętości pompek, większa ilość może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia). Zewnętrzna średnica pojemnika wynosi 255 mmm, a wysokość  115 mm – jak zapewniają producenci, zmieści on standardową, kilogramową szpulę o wymiarach 208 x 85 mm.

Czy to działa? Otóż PrintDry przeprowadziło test, którego wyniki udokumentowało wykresem (każdy kto chociaż raz przygotowywał prezentacje wie, że wykres zawsze podnosi wiarygodność). Przez 30 dni wewnątrz pojemnika zamknięta była 750 gramowa szpula materiału – na poniższym wykresie przedstawiono poziom wilgotności wewnątrz urządzenia (kolor szary) oraz na zewnątrz (kolor czerwony).

Jako że średnica próżniowych opakowań jest taka sama jak poprzednich, „nie-próżniowych”, użytkownicy mogą zaopatrzyć się jedynie w wieczka oraz pompkę – jest to najtańsza opcja (5 wieczek i pompka to koszt $59). Najtańszy pakiet, którym można zakupić 5 sztuk próżniowych pojemników wraz z tłokiem – to już wydatek rzędu $109. Więcej szczegółów (oraz materiały wideo) znajdziecie tutaj.

Źródło: kickstarter.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D