Po niezliczonej liczbie tanich, prostych, oraz dostępnych w każdym rozmiarze drukarek 3D, działających w technologii FDM, jakie mieliśmy okazję opisywać w ostatnim czasie, na Kickstarterze w końcu pojawiło się urządzenie przeznaczone do nieco bardziej profesjonalnych zastosowań. VIT to drukarka 3D typu SLS, a jej właścicielem można zostać już za jedyne 5.999 €.

Twórcą urządzenia jest hiszpański Natural Robotics. Firma powstała w 2016 roku i na swoim koncie ma póki opracowanie drukarki 3D typu FDM o kinematyce delta. Dodatkowo zajmuje się też usługami druku 3D oraz wynajmu tego typu maszyn. Ustawiając próg kampanii na 28.000 €, przy cenie pojedynczego urządzenia na poziomie 5.999 €, ustawili sobie poprzeczkę dość nisko. Jak nie trudno się było domyślić pułap ten został przekroczony dość szybko, a zebrana w tej chwili kwota oscyluje w okolicach 150.000 €.

Popularność kampanii nie powinna dziwić, biorąc pod uwagę, że zaproponowana przez jej twórców cena jest o 45% niższa od zakładanej ceny rynkowej. W gruncie rzeczy jest to kwota zaledwie dwa razy wyższa niż musielibyśmy zapłacić za dwie dobrej klasy drukarki 3D, pracujące w technologii FDM. Uwzględniając obszar roboczy, który w VIT wynosi 250 x 250 x 250 mm oraz wysoką wytrzymałość modeli jakie będziemy w stanie uzyskać, zbiórka była z góry skazana na sukces.

SLS to metoda druku 3D, polegająca na spiekaniu proszku polimerowego, przy pomocy promienia lasera. Podstawowym tworzywem wykorzystywanym w VIT jest poliamid PA12, który pozwala na tworzenie zarówno dużych, masywnych i wytrzymałych, jak również cienkich i elastycznych obiektów. Urządzenie współpracuje też z materiałami firm zewnętrznych, co daje użytkownikom pełną swobodę wyboru w tym zakresie.

Drukarka 3D wyposażona jest w ekran dotykowy, ale może być też obsługiwana za pomocą przeglądarki internetowej. Jej mózgiem i sercem są mikrokontroler ATSAM4S2B ARM oraz laser o mocy 40W. Za pomocą zamontowanej wewnątrz kamery, użytkownik ma możliwość stałego monitorowania pracy urządzenia. Szybkość przyrostu drukowanego obiektu wynosi 20 mm/h.

Obserwując ostatnie ruchy na rynku drukarek SLS, w tym obniżka ceny Sinterit Lisa, można odnieść wrażenie, że wszystko powoli zmierza w kierunku rewolucji cenowej, jaką mogliśmy niedawno obserwować (i nadal obserwujemy) w przypadku technologii SLA. Coraz tańsze urządzenia doprowadzają do ich popularyzacji, a to z kolei do powstawania następnych, tego typu konstrukcji.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like