Tak, to co widzicie na zdjęciu to pierwsza autorska drukarka 3D od Lenovo

3

Rok temu chiński gigant komputerowy Lenovo zapowiedział wejście w branżę druku 3D. Na początek uruchomił program pilotażowy, w ramach którego sprzedawał niskobudżetowe drukarki 3D XYZPrinting brandowane swoją nową marką ShenQi. Teraz nadszedł czas na to, co było nieuniknione – podczas eventu w Pekinie, Lenovo zaprezentowało swoją autorską drukarkę 3D – XiaoXin L20, skierowaną do użytkowników indywidualnych.

Jak na razie Lenovo wprowadza urządzenie tylko na rynek chiński. Wydaje się to być przemyślaną strategią, gdyż firma dużo szybciej zbierze feedback od klientów i będzie w stanie lepiej reagować na ewentualne sugestie dotyczące zmiany lub poprawy funkcjonalności swoich urządzeń. Z drugiej strony, jeśli cokolwiek poszłoby nie tak – urządzenia okazałyby się słabe lub awaryjne, raczej nie wyjdzie to poza hermetyczny rynek chiński.

Warto też mieć na uwadze, że sam rynek druku 3D w Chinach jest spory i generuje ok. 13% całkowitych przychodów w branży druku 3D na świecie oraz ok. 8% całkowitej liczby sprzedanych urządzeń. Trudno więc o lepsze pole do testów nowej linii produktowej.

Lenovo 02

Jeśli chodzi o samą drukarkę 3D, to nie odbiega ona w niczym od obowiązujących na rynku standardów. Posiada otwartą, skrzynkową obudowę o dość surowym designie, wykonaną z malowanego na czarno aluminium. Obszar roboczy urządzenia to 20 x 18 x 16 cm. Głowica drukująca porusza się w osiach XY, a stół w osi Z. Wszystkie elementy ruchome zostały schowane, tak aby ograniczyć przypadkowy kontakt z ręką użytkownika. Urządzenie drukuje z jednego rodzaju materiału.

Lenovo 03

Obecnie pod względem parametrów technicznych XiaoXin L20 nie wyróżnia się absolutnie niczym spośród innych urządzeń tego typu na rynku. Szczerze mówiąc – nie musi, ponieważ ma jedną rzecz, której nie posiada żadna inna niskobudżetowa drukarka 3D na świecie – wielkie logo Lenovo na obudowie. To wystarczy, aby przekonać do zakupu 95% użytkowników, którzy spotkają się po raz pierwszy z drukarką 3D w sklepie.

Lenovo 04

Nie jest pewne kiedy drukarki 3D Lenovo trafią do sprzedaży w Europie oraz innych częściach świata. Możemy jednak założyć, iż nastąpi to nie później jak w przyszłym roku. W 2015 r. Lenovo testowało chiński rynek druku 3D w ogóle – teraz przetestuje go pod kątem własnego urządzenia. Jeżeli po drodze nie wydarzy się żadna katastrofa, w 2017 r. drukarki 3D XiaoXin rozpoczną podbój rynków światowych.

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.