Dobrze wyposażona kuchnia to podstawa każdego domu. Akcesoriów kuchennych nigdy za wiele. Jeśli jednak braknie nam jakiegoś drobiazgu, a w pokoju obok mamy drukarkę 3D, zawsze możemy go dodrukować. Zapraszam na przegląd piętnastu najciekawszych, chociaż nie zawsze przydatnych, drukowanych w 3D akcesoriów kuchennych.

Na wstępie zaznaczę, że do tego typu projektów najlepiej wykorzystywać filament dopuszczony do kontaktu z żywnością. W sumie jest jeszcze kilka innych ważnych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, ale o tym przeczytacie niebawem. Jeśli nie jesteście aktualnie w posiadaniu takiego tworzywa, a wasza drukarka nie została dopiero co wyjęta z kartonu, powiem krótko: nie próbujcie tego w domu.

1.Uchwyt na kubek

Ten konkretny gadżet jest częścią Projektu Re, który skupia się na przywróceniu drugiego życia przedmiotom użytku codziennego, które i tak byśmy wyrzucili. Uchwyt przeznaczony jest do konkretnego słoika, ale na Thingiverse można znaleźć sporo takich pomysłów.

Skąd pobrać: Thingiverse

2.Foremki do przygotowywania ravioli

Zestaw dwóch form, za pomocą których, w łatwy sposób można przygotować popularne pierożki. Wystarczy na jedną ramkę nałożyć cienko rozwałkowane ciasto, wypełnić je ulubionym farszem, zakryć kolejną warstwą ciasta i docisnąć drugą ramką. Gotowe. Można już wyciągać idealnie sklejone i docięte ravioli

Skąd pobrać: Thingiverse

3.Drylownica do melona

Banalnie proste w działaniu i konstrukcji narzędzie, za pomocą którego, jednym ruchem możemy usunąć z melona cześć zawierającą pestki.

Skąd pobrać: Cults 3D

4.Wyciskarka do czosnku

Pomysł może i ciekawy, ale nie do końca higieniczny. Z tego typu wyciskarki z pewnością ciężko będzie pozbyć się zapachu czosnku, a już na pewno nie łatwo będzie ją umyć.

Skąd pobrać: Thingiverse

5.Wyciskarka do cytrusów

Jedno z najbardziej przydatnych narzędzi kuchennych. Łatwe w druku i w użyciu. Projekt pojawił się w sieci w 2013 roku i trafił nawet na listę TOP 10 najpopularniejszych modeli 3D.

Skąd pobrać: Thingiverse

6.Klipsy/spinki/zapinki do torebek z żywnością

Klipsy akurat nie muzą być wydrukowane z żadnego „dopuszczonego” materiału, ponieważ nie mają bezpośredniego kontaktu z żywnością. Dzięki nim nasze jedzenie dłużej zachowa świeżość.

Skąd pobrać: Thingiverse

7.Dozownik do płatków kukurydzianych

Naprawdę ciekawy i przydatny projekt. Oczywiście można go stosować do wszelkich innych, sypkich produktów pakowanych w torebki foliowe. Posiada dwa otwory o różnych średnicach. Do większego otworu z powodzeniem mieści się łyżeczka, więc dozownik można założyć np. na opakowanie kawy lub cukru.

Skąd pobrać: Thingiverse

8.Prism – kuchenny system „mozaikowy”

Prism, to system uchwytów, schowków i wieszaków, drukowany w postaci „trójkątów” i innych figur geometrycznych, które możemy rozmieszczać w wygodny dla nas sposób. Korzystając z różnych kolorów i układów możemy uzyskać mozaikę, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim estetyczna.

Skąd pobrać: Thingiverse

9.Szczypce ze sztućców

Bardzo funkcjonalne narzędzie. Łącząc drukowany element z parą widelców lub łyżek możemy uzyskać szczypce do mieszania sałaty, nakładania spaghetti, czy chociażby przewracania mięsa na patelni lub grillu.

Skąd pobrać: Thingiverse

10.Miarka do spaghetti

Jedno z najprostszych, zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu przyborów kuchennych. Przy jego pomocy możemy odmierzyć porcję jaką musimy ugotować dla jednej, dwóch, trzech lub czterech osób.

Skąd pobrać: Thingiverse

11.Miarki w postaci łyżeczek

Łyżeczki możemy dowolnie przeskalować. Domyślnie możemy wydrukować miarki odpowiadające 1/8, 1/4, 1/2, 1 małej łyżeczce oraz 1/2 i 1 dużej łyżce.

Skąd pobrać: Thingiverse

12.Wyciągacz do tostów

Nigdy więcej poparzonych o poranku palców, koniec z ryzykiem porażenia prądem, kiedy chcemy posiłkować się nożem lub widelcem.  Z drugiej strony smak roztopionego plastiku? Tak, czy siak lepiej żeby toster trochę ostygł.

Skąd pobrać: Thingiverse

13.Stojak/tacka na desery

Oprócz użyteczności wyróżnia się przede wszystkim ciekawym wzornictwem, który docenią przede wszystkim miłośnicy stylu wiktoriańskiego.

Skąd pobrać: Cults3D

14.Separator do jajek

Projekt bazuje na oryginalnej wersji, która trafiła do sprzedaży w latach 60-tych. Jeśli macie problem z ręcznym oddzieleniem białka od żółtka, to ten gadżet jest właśnie dla Was.

Skąd pobrać: Thingiverse

15.Miarki w postaci kubków

Użyteczne miarki, które ciężko jest pomylić między sobą dzięki umieszczonym wewnątrz dosadnym słupkom, wydrukowanym w postaci wartości, odpowiadającej pojemności danego naczynia.

Skąd pobrać: Thingiverse

Jeśli znacie jakieś inne, ciekawe akcesoria kuchenne, to możecie podzielić się nimi w komentarzach.

Tekst na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

2 Comments

  1. I co Wam po filamencie dopuszczonym do kontaktu z żywnością, kiedy resztki białka jajka z tego separatora dostaną się przez szczeliny w wydruku do środka i zaczną w nim sobie radośnie gnić?

    1. Moim skromnym zdaniem przedmioty z drukarki 3d raczej w ogóle nie powinny być dopuszczane do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Ale już zaprezentowane powyżej: uchwyt na słoik, klipsy do torebek albo uchwyt tworzący szczypce z dwu widelców są sensowne i przydatne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D