Drukarki 3D, które jako tworzywo wykorzystują żywicę fotoutwardzalną ostatnimi czasy przeżywają swój renesans. Na portalach crowdfundingowych pojawia się ich więcej niż drukarek 3D pracujących w technologii FDM. Częściej są to jednak urządzenia, które jako źródło światła wykorzystują promień lasera lub diody LED podświetlające ekran LCD. atum3D to klasyczna drukarka 3D, która do naświetlania żywicy używa projektora DLP, a tego typu maszyn jest ostatnio zdecydowanie mniej.

atum3D to nie tylko nazwa urządzenia, ale też holenderskiego startupu, który ją opracował. Jest to młoda firma, która działa na rynku dopiero od osiemnastu miesięcy. Jednym z jej twórców jest znany w niektórych środowiskach Tristam Budel, który aktywnie udziela się na portalu Instructables. Jego projekty skupiają się w większości na wysokorozdzielczym drukowaniu z żywic, co okazało się być solidną podstawą pod budowę pierwszego, profesjonalnego urządzenia.

Omawiana maszyna przystosowana jest do drukowania z wielu rodzajów żywic. Sama firma nie posiada swoich dedykowanych tworzyw, ale posiada je w ofercie tylko jako udogodnienie dla swoich klientów. W atum3D możemy korzystać z materiałów eksploatacyjnych pochodzących od dowolnego producenta. Dla tych, którzy chcą mieć na tym polu pełną swobodę, firma przygotowała usługi doradcze, w ramach których pomaga dostosować ustawienia parametrów drukowania pod konkretne typy żywicy, tak aby umożliwić otrzymanie jak najlepszych jakościowo wydruków 3D.

Urządzenie posiada całkiem przyzwoity obszar roboczy, wynoszący 192 x 120 x 250 mm. Jak sugeruje założyciel firmy, atum3D jako jedna z nielicznych drukarek 3D może poszczycić się idealnym odwzorowaniem geometrii obiektów, nawet na krawędziach obszaru roboczego. Mało z tego, jeżeli jest to konieczne, to jesteśmy w stanie zwiększyć zakres osi Z do 300 mm.

Prędkość przyrostu modelu wynosi, w zależności od skomplikowania jego geometrii oraz rodzaju stosowanej żywicy, około 50 mm na godzinę, co również stanowi bardzo dobry rezultat. Dość wysoka jest natomiast cena, jaką trzeba zapłacić za atum3D. Aby stać się jej posiadaczem należy wyłożyć 15 000 euro.

Specyfikacja techniczna:

  • obszar roboczy: 192 x 120 x 250 mm,
  • tworzywo: różnego rodzaju, dostępne na rynku żywice,
  • prędkość druku: do 50 mm/h ( w zależności od żywicy i szczegółowości modelu),
  • technologia: Digital Light Processing (DLP),
  • źródło światła: LED, Full HD+ 1920 x 1200 px,
  • rozdzielczość: do 6 mikrometrów,
  • kontrola: przeglądarka lub obsługa bezpośrednia,
  • oprogramowanie: atum3D,
  • łączność: USB, Ethertet, kompatybilny z WiFi,
  • wymiary zewnętrzne: 395 x 340 x 870 mm,
  • waga: około 32 kg.

Źródgło: www.fabbaloo.com, www.atum3D.com

Zdjęcia: [1]

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like