The Heart of the Matter to projekt łączący naukę ze sztuką, pozwalający na skonfrontowanie naszych wyobrażeń na temat ludzkiego serca z wyobrażeniami innych ludzi, a także ze stanem faktycznym ludzkiej anatomii. Na wystawie zobaczyć możemy cały przekrój serc: od modeli anatomicznych, po serca prawdziwie symboliczne, czyli dobrze nam znane dwa połączone łuki, po drodze oglądając cały przekrój wariacji pomiędzy anatomią a symboliką.

Czy wiesz, jak wygląda serce? Nie ma drugiego organu w ciele ludzkim, którego metaforyczne postrzeganie byłoby tak silne. Charakterystyczna ikona ma niewiele wspólnego z narządem o tej samej nazwie. Ciężko, by było inaczej – żywy, kurczący się mięsień z naczyniami krwionośnymi mógłby wywoływać u niektórych uczucia całkowicie sprzeczne z jakąkolwiek ideą romantyczności i miłości. Jednak skomplikowanie tego niezbędnego do życia narządu i mnogość naszych wyobrażeń o nim jest na tyle fascynujące, by zasłużyć na własną wystawę.

Inspiracja stojąca za projektem ma swoje źródło w warsztatach prowadzonych dla pacjentów z wrodzonymi wadami serca przez artystkę Sofie Layton, psychologa zdrowia Jo Wray oraz bioinżyniera Giovanniego Biglino. Podczas warsztatów, oprócz samych chorych, historiami dzieliły się również ich rodziny oraz lekarze prowadzący. Jak się okazało, pacjenci mający za zadanie zwizualizować swoje chore serce przedstawiali koncepcje tak bogate w metaforykę, że – według prowadzących warsztaty, a zarazem autorów wystawy – musiały ujrzeć światło dzienne w formie trójwymiarowych obiektów, postawione obok rzeczywistych, anatomicznych modeli, które prezentować mają czysto naukowe spojrzenie na świat.

Wśród artystycznych wizji pacjentów i ich rodzin dotyczących serc, miejsce znalazły interesujące koncepcje takie jak nierozwiązywalna kostka Rubika, puzzle, pączkująca roślina i serce wyrastające z ziemi niczym pień drzewa. Jako modele rzeczywiste posłużyły serca samych pacjentów, zobrazowane za pomocą tomografii komputerowej, a następnie wydrukowane w 3D. Wydrukowany narząd, który można wziąć w ręce, jest dla pacjentów często kluczem do zrozumienia i pogodzenia się z chorobą, która ogranicza ich życie. Biglino zwraca uwagę, jak bezcennym prezentem dla chorego jest umożliwienie zobaczenia i nazwania do tej pory nieznanej i niewidzialnej siły powodującej u niego uczucie braku powietrza, kołatania serca i zmęczenie. Nie oznacza to jednak, że wystawa jest przeznaczona wyłącznie dla osób z wadami serca.

Wystawa The Heart of the Matter obecnie jest prezentowana w Great North Museum w Newcastle. Tam będzie można ją oglądać do 6 maja. Następnie zostanie przeniesiona do Bristolu i Londynu.

Źródło: 3dprint.com

Zdjęcia: www.alphr.com

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D