Fullscale XT – dwukolorowa drukarka 3D z zamkniętą komorą roboczą z Szanghaju

3

Mankati to pochodząca z Szanghaju firma produkująca niskobudżetowe drukarki 3D. Ich najnowszy model – Fullscale XT, przypomina na pierwszy rzut oka olsztyńskiego Zortraxa, nie mniej jednak po wgłębieniu się w parametry techniczne okaże się, że poza kolorem i kształtem obudowy obydwa urządzenia istotnie różnią się od siebie. To co zwróciło moją szczególną uwagę, to to, jak szczegółowo drukarka 3D została opisana na stronie – dość nietypowe w przypadku większości chińskich konstrukcji.

Wcześniejszymi drukarkami 3D firmy były: mocno inspirowany Zortraxem Jet BuilderR1 EP oraz wysoki, drewniany, przywołujący skojarzenia z Leapfrogiem XL – JetBuilder X1. Fullscale XT jest wyposażony w dwie głowice i ma możliwość druku 3D z ABS i PLA. Stół roboczy jest wykonany z monokryształowego szkła co ma zapewnić idealnie równą powierzchnię. Dodatkowo jest osadzony na odpornej na wysoką temperaturę gumie, co sprawia, iż jest on pozbawiony jakiegokolwiek luzu. Filament jest podawany za pomocą bowdena i ma średnicę 3 mm.

Mankati 02

Jednakże kluczową zaletą urządzenia może być duża i zamykana komora robocza. Maksymalny obszar zadruku drukarki 3D wynosi 25 x 25 x 30 cm i jest on dodatkowo zakrywany z 3 stron za pomocą wykonanych z pleksi ścianek. Ma to zapewnić lepsze warunki dla druku 3D z ABS, który w zamkniętym środowisku może mieć mniejsze problemy z kurczliwością. Oczywiście rozwiązaniu będzie daleko do profesjonalnych maszyn, nie mniej jednak będzie bardziej pomocne niż w przypadku otwartych urządzeń.

Mankati 03

Specyfikacja techniczna:

  • obszar zadruku: 25 x 25 x 30 cm
  • rodzaj filamentu: ABS, PLA, PVA
  • średnica filamentu: 3 mm
  • ilość głowic: 1 lub 2
  • średnica głowic: 0,4 mm
  • typ extrudera: bowden
  • max prędkość druku 3D: 180 mm/sek.
  • elektronika: Arduino Mega 2560 R3 Micro Controller + Mankati Stable Main Board V 3.x
  • software: MankatiUM (nakładka na Curę).

Cena urządzenia wynosi 1500 $, a w przypadku większego zamówienia może ona zostać obniżona do 1200 $. Poniżej film prezentujący 48-godzinny wydruk próbny wykonywany na Fullscale XT.

Źródło: www.mankati.com via www.fabbaloo.com
Grafika: [1] [2] [3]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.