MARK 34 kolejną polską drukarka 3D na 3ders.org!

2

Lista polskich produkcji docenionych i opisanych przez renomowany portal piszący o druku 3D – 3ders.org sukcesywnie się powiększa. Do tej pory opisane zostały tam RapCraft (ale w oryginalnej, CB-Printerowej wersji, nie mającej nic wspólnego z obecnie występującą pod tą nazwą drukarką 3D Omni3D), Zortrax, ZMorph, Aluminatus Trident (autorstwa Wulfnora) i GolemD. W dniu dzisiejszym do listy dołączył MARK 34 – prosta, zgrabna i tania drukarka 3D autorstwa chłopaków z Jelwek. Choć trafiła on do sprzedaży raptem kilka dni temu, po raz pierwszy można było ją obejrzeć w połowie września w Kielcach oraz… w naszym zestawieniu drukarek 3D.

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Jelwek pojawił się na polskim rynku druku 3D w połowie roku, otwierając bardzo fajny sklep z akcesoriami do druku 3D oraz własną wersją drukarki Prusa I3. Równocześnie prowadzili prace związane ze swoją pierwszą autorską konstrukcją, którą przedstawili społeczności druku 3D w Polsce 14 września br., podczas II Dnia Druku 3D w Kielcach. Wygrali tam również konkurs na najlepszy wydruk zrealizowany w domu. Drukarka ich autorstwa cieszyła się sporym zainteresowaniem ze względu na swoją dość ciekawą formę i zastosowane rozwiązania. Zainteresowanie znacząco wrosło, gdy na koniec września opublikowaliśmy jej cenę na poziomie… 1500 PLN brutto!

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Drukarka występuje jako kit do samodzielnego montażu, jej obszar roboczy wynosi 140 x 160 x 105 mm i nie ma podgrzewanego stołu. Drukarka jest wyposażona w extruder Bowdena i układ ruchu H. Uwagę przykuwają dwie boczne ściany obudowy wykonane z aluminium i ozdobione charakterystycznym ornamentem.

Generalnie czekamy na opinie pierwszych kupców i relacje z montażu (jak to miało niedawno miejsce przy okazji innej bardzo popularnej konstrukcji ;-)). Jeżeli cały zestaw został przygotowany starannie i nie będzie poważniejszych problemów z jego montażem, to biorąc pod uwagę konstrukcję drukarki a przede wszystkim jej bardzo atrakcyjną cenę, ma ona szansę odnieść spory sukces na rynku. Póki co pierwszy znaczący sukces już jest… Obecność na 3ders.org we wspomnianym we wstępie gronie to spore wyróżnienie ale i odpowiedzialność. Miejmy nadzieję że Jelwek sprosta hype`owi jaki się wokół niego tworzy…?

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

DODAJ KOMENTARZ:

2 komentarze

  1. Avatar

    zakupiłem zestaw do montażu. Jakość ok. Otwory w drukowanych elementach zamiast przykładowo 10mm mają 9.8 i problem jest z zamocowaniem w nich prętów gwintowanych ale dla chcącego nic trudnego. Silniki z demontażu (w sumie to na nic to nie wpływa) zobaczymy jak z żywotnością. W zestawie zabrakło paru śrubek ale można je bez większego problemu dokupić. Lekka załamka to instrukcja składania – zestaw zdjęć zrobionych podczas montażu przez panów z Jelwek. Ogólnie jak za 1500zł nie jest to zły zakup ale jak chłopaki troszkę nad tym jeszcze popracują to wróżę im świetlaną przyszłość. Mogli by napisać jakiś wniosek o dofinansowanie na reklamę jak np zrobiła firma om…. (nie będę pisał całej nazwy bo nie chodzi o anty reklamę). Ich drukarki nie reprezentują nic ciekawszego a głośno jest o nich tylko dzięki reklamie z funduszy unijnych.