Pomimo swojego otwartego źródła nowa wersja popularnej konstrukcji Prusa i3 oznaczona symbolem Mk2, odniosła niemały sukces komercyjny. Zamówień jest tak dużo, że Prusa Research niemal nie nadąża z produkcją i na zamówiony egzemplarz trzeba czasem czekać nawet kilka tygodni. Brytyjczyk Edward Clifford proponuje rozwiązanie dla tych, którzy posiadają starszą wersję wspomnianej drukarki 3D i chcieli by ją upgrade’ować do modelu Mk2.

Edward Clifford to pasjonat technologii przyrostowych, który w swojej kolekcji posiada kilka drukarek 3D. Pośród nich znajdują się również urządzenia od czeskiego producenta. Chcąc powiększyć nieco swoją farmę drukarek 3D trafił na konstrukcję Prusa i3 Mk2. Zachęcony licznymi pozytywnymi opiniami oraz recenzjami postanowił zaktualizować posiadane modele do najnowszej edycji. Okazało się jednak, że nie ma możliwości kupna samej nowej wersji stołu Mk2. Edward postanowił więc to zmienić.

Korzystając z faktu, że Prusa i3 jest projektem open-source, a wszystkie pliki są ogólnodostępne, poszukiwany stół postanowił wykonać we własnym zakresie. Swoim osiągnięciem dzieli się poprzez kampanię INDIEGOGO, której głównym celem jest obniżenie kosztów produkcyjnych. Edwardowi udało się bowiem znaleźć dostawcę płyt PCB, ale niewielkie zamówienie jest mało opłacalne. Poszukuje więc więcej osób, które chciałyby zmodyfikować posiadane już drukarki 3D do wersji Mk2, dzięki czemu będzie mógł zamówić ich większą partię w bardziej korzystnej cenie.

Podobnie jak wersja oryginalna, tak i Mk42 posiada dziewięć wbudowanych punktów kalibracyjnych, które w połączeniu z czujnikiem indukcyjnym oraz odpowiednim oprogramowaniem tworzą idealne rozwiązanie do automatycznego ustawienia prawidłowej odległości głowicy od platformy roboczej, ale też do niwelowania nieprawidłowej geometrii posiadanej konstrukcji.

Dzięki trzem niezależnym strefom grzewczym, z których każda generuje inną moc, jesteśmy w stanie uzyskać równomierne podgrzewanie płyty od samego środka, aż po jej krawędzie. Powoduje to uzyskanie idealnej powierzchni zapobiegającej wypaczeniom wynikającym ze skurczu materiału.

Płyta PCB pokryta jest warstwą PEI, który zapewnia bardzo dobre przywieranie pierwszej warstwy drukowanego modelu oraz umożliwia późniejsze łatwe jego usunięcie. PEI jest idealnym materiałem zapewniającym adhezje z takimi tworzywami jak ABS, PLA, PET, Nylon, Poliwęglan oraz wiele innych.

Mk42 ma grubość 3,2 mm, jest więc dwukrotnie grubszy od standardowego Mk1. Zapewnia to przede wszystkim większą sztywność oraz stabilność niezależnie od ilości cykli grzewczych. Sfazowane otwory montażowe umożliwiają idealne spasowanie ze śrubami o łbie stożkowym, dzięki czemu idealnie komponują się one z powierzchnią płyty.

Kampania nie ma charakteru zarobkowego i cieszy się bardzo dużą popularnością. Udało się już uzbierać ponad 4000 GBP, co stanowi 310% zakładanego budżetu. Koszt stołu Mk42 to 55 GBP.

Źródło: www.indiegogo.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

1 Comment

  1. Czy ta płyta jest lepsza niż w Ultimaker ?

Comments are closed.

You may also like