Niedwano opisywaliśmy największy wydruk 3D, wpisany oficjalnie do Księgi Rekordów Guinnessa, tym razem mamy kolejny rekord, ale dotyczący bardziej złożonego obiektu. 110 metrów kwadratowych powierzchni, 1,8 tony wagi oraz 3,4 metra wysokości – to wymiary największej na świecie konstrukcji wydrukowanej w 3D. W dniu 20 sierpnia 2016 r. Rise Pavilion stworzony specjalnie na wystawę  Rise Education Young Creator Cup w Pekinie trafił oficjalnie do Księgi Rekordów Guinnessa.

Powstał on dzięki wspólnej inicjatywie Rise Education (organizatora przedsięwzięcia), pekińskiego studia projektowego DeFacto oraz firmy marketingowej Edelman. Każda z pięciu ścian pawilonu symbolizuje inną dziedzinę powiązaną z projektem – zdrowie, transport, społeczeństwo, edukację, sztukę i design.

Po zakończeniu wystawy elementy konstrukcji mogą być użyte w innych projektach lub poddane recyclingowi, dzięki pomysłowi jednego z architektów ze studia DeFacto – Leandra Rolona. Rise Pavilion składa się z 5370 pustych klocków, które mogą posłużyć jako lampy, organizatory czy schowki. Materiał, z którego powstały to biodegradowalny Polymaker PolyPlus.

Z materiałów prasowych opublikowanych przez DeFacto dowiadujemy się, że całemu zespołowi zależało na tym, by konstrukcja była prosta do złożenia i rozebrania oraz wytrzymała. Według wymogów postawionych przez komisję Księgi Rekordów Guinnessa, nie mogła zawierać elementów niewydrukowanych w 3D. Do jej powstania zainspirowały artystów klocki Lego, które pozwalają na przebudowywanie jej w dowolny sposób.

Rozwiązanie to pozwoliło na zaprojektowanie budowli w ciągu zaledwie 3 dni. Projektantom zależało na precyzyjnym wykonaniu klocków oraz ekonomicznym wykorzystaniu materiału, z którego się składają. Z tego powodu drukowano bez dodatkowych supportów oraz dobierano różny stopień wypełnienia. Dużo dłużej zajął jednak wydruk wszystkich bloków. Zadania tego podjęła się pekińska firma świadcząca usługi druku 3D – UCRobotics. 5370 klocków powstało w ciągu 45 dni przy użyciu 70 desktopowych drukarek 3D. Oprócz pracowników firm, w projekt zaangażowała się duża grupa studentów. Każdy z nich po zakończeniu wystawy może wziąć ze sobą element konstrukcji.

W sierpniu do Księgi Rekordów Guinnessa trafił również inny wydruk 3D – szablon do cięcia i wiercenia potrzebny do produkcji skrzydeł samolotu pasażerskiego Boeing 777X, wykonany przez Boeinga i Oak Ridge National Laboratory.

Źródło: www.3ders.org

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D