Just when I thought I was out – they pull me back in…” – ten cytat z III części Ojca Chrzestnego idealnie oddaje atmosferę ostatnich dni w polskiej branży druku 3D. Za każdym razem gdy wydaje nam się, że byliśmy świadkiem jakiejś wyjątkowej premiery urządzenia lub technologii autorstwa polskiej, chwilę później pojawia się coś, co to przyćmiewa – lub przynajmniej stawia w innym świetle. Dzisiejszy news jest jednak wyjątkowy pod dwoma względami… Polskiej firmie udało się nie tylko stworzyć unikalne rozwiązanie technologiczne w obszarze technologii przyrostowych, lecz również pozyskać do współpracy jedną z najważniejszych postaci w historii druku 3D!

Nowatorska technologia o nazwie QLS – Quantum Laser Sintering została opracowana przez firmę NXT Factory. Jej założycielami są Jakub Graczyk i Tomasz Cieszyński, znani z działalności w krakowskiej firmie Sand Made. Jednakże prawdziwą sensacją jest fakt, że w jej władzach zasiada sam Avi Reichental – były prezes i dyrektor generalny 3D Systems! Opatentowana przez zespół technologia zmienia postrzeganie druku 3D metodą spiekania laserowego SLS, umożliwiając wydruk z prędkością poniżej jednej sekundy na warstwę! Brzmi niewiarygodnie? Czytajcie dalej…

Początki działalności NXT Factory sięgają niemal dwóch lat wstecz. Pierwotnym założeniem było stworzenie taniej drukarki 3D działającej w technologii spieku laserowego, jednakże po kilku miesiącach rozważań zespół doszedł do wniosku, że świat nie potrzebuje kolejnego, taniego urządzenia tego typu. Zamiast tego postawił sobie za cel stworzenie jak najszybszej metody druku 3D w oparciu o spiek proszków poliamidowych laserem.

Technologię SLS w tradycyjnym słowa znaczeniu, można przyrównać do pewnego stopnia zasady działania fotopolimerowej technologii SLA. Obie opierają się na pojedynczej wiązce lasera, która spieka lub polimeryzuje materiał (sproszkowane tworzywo sztuczne lub żywicę). Rozwiązanie to posiada jednak swoje ograniczenia, które przejawiają się ograniczoną prędkością druku 3D – aby utwardzić bądź spiec warstwę modelu, wiązka lasera musi pokryć jej całą powierzchnię. Alternatywą byłoby więc stworzenie metody, która pozwoli na równoczesny spiek całej warstwy polimeru w tym samym czasie. Technologia taka byłaby więc dla druku 3D SLS tym, co technologia DLP lub DLP/LCD dla SLA. Członkom zespołu NXT Factory udało się tego właśnie dokonać!

Rezultat nie przyszedł jednak szybko. Opracowanie nowej metody wytwórczej wymagało wielomiesięcznych badań laboratoryjnych oraz dziesiątków przeprowadzonych eksperymentów. Po osiemnastu miesiącach ciężkich prac wysnuto bardzo istotny wniosek – rozdzielenie pojedynczej wiązki lasera, w celu wykorzystania jej do spiekania całej warstwy jest nie tylko możliwe, lecz dodatkowo cały proces wymaga znacznie mniejszych zasobów energii niż w przypadku metody tradycyjnej. Zwieńczeniem rozważań teoretycznych było powstanie działającego prototypu drukarki NXF1.

Zasada działania technologii QLS opiera się na specjalnym, opatentowanym projektorze, który jest w stanie rozdzielić jedną wiązkę lasera na kilkanaście milionów mikrowiązek, bez obniżania ich mocy, dzięki czemu nie tracimy nic na szczegółowości powstającej warstwy oraz nie zużywamy dodatkowej energii. W urządzeniu wykorzystano laser o długości fali 1070 nm. Rozwiązanie pozwala na uzyskanie spieku całej, pojedynczej warstwy w czasie wynoszącym mniej niż jednej sekundy, co stanowi imponujący rezultat.

Specyfikacja techniczna:

  • Model: NXTF1
  • Technologia: QLS
  • Czas spiekania pojedynczej warstwy: poniżej 1 sekundy
  • Moc lasera: 3000 W
  • Obszar roboczy: 300 x 400 x 400 mm
  • Rozdzielczość w osi Z: 50-200 mikrometrów
  • Rozdzielczość XY: 75 mikrometrów
  • Waga: 250 kg
  • Komunikacja: USB, WiFi, Ethernet
  • Wymiary zewnętrzne urządzenia: 200 x 140 x 140 cm.

NXT Factory wierzy, że technologia QLS, będzie tą, która wyniesie druk 3D z laboratoriów na hale produkcyjne. Założycieli firmy będzie można spotkać na rozpoczynających się w tym tygodniu targach Formnext, gdzie będzie można z nimi porozmawiać oraz uzyskać więcej szczegółowych informacji.

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like