Amerykańska firma 3D Printlife identyfikuje się jako jeden z najbardziej ekologicznych producentów materiałów do wytwarzania przyrostowego. Ich misją jest zmniejszanie negatywnego wpływu, jaki technologia druku 3D wywiera na środowisko, przy jednoczesnym zapewnianiu klientom najwyższej klasy produktów. Ich założenia znajdują pokrycie w czynach. Każda sprzedana szpula wiąże się z przekazaniem datku na amerykańskie fundacje charytatywne zajmujące się sadzeniem drzew (m.in. Plant a Billion Trees)

Ekologiczna polityka firmy jest widoczna również w ofercie ich produktów. Kilka lat temu 3D Printlife, zgodnie z swoja filozofią, opracowało biodegradowalny filament ABS. W materiale łańcuchy tworzące kopolimer ABS są związane ze szczególnym biododatkiem, dzięki czemu w warunkach kompostowania Enviro ABS ulega rozkładowi.

Teraz w ofercie producenta pojawił się materiał 3D-SOLVE – rozpuszczalny w wodzie materiał podporowy, wykonany w 100 % z biodegradowalnych materiałów. Wykorzystanie tworzywa support’owego w wielogłowicowej drukarce 3D daje możliwość przyrostowego wytwarzania skomplikowanych geometrii, bez obaw, że zostanie ona uszkodzona przy mechanicznym usuwaniu podpór. Jak zapewnia producent, wydruki łatwo oczyścić z materiału podporowego już w ciągu 20 minut, a roztwór powstały z rozpuszczenia podpór bez przeszkód może zostać wylany do kanalizacji.

Również opakowanie materiału zostało przygotowane według ekologicznych standardów. Szpule produkowane są z kartonu, pochodzącego w 100% recyklingu kartonu, a ich kształt jest na tyle uniwersalny, że pasuje do większości drukarek 3D używanych na całym świecie.

Cena szpuli materiału o wadze 500 gramów to $79,99 czyli około 305 PLN. Filament dostępny jest w dwóch, standardowych średnicach 1,75 i 2,85 mm. Warto zauważyć, że materiał nie jest kompatybilny z PLA, przylega do materiałów o wyższej temperaturze druku 3D (205 – 235 °C).

Źródło: 3dprintlife.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like