Pirx 3D, niskobudżetowa drukarka 3D z Krakowa, charakteryzująca się drewnianą obudową i stosunkowo niską ceną (2499 PLN) pokazała na targach 3D Printshow w Londynie nową odsłonę swojego urządzenia. Zgodnie z tym co zapowiadali Jan Fuerst i Łukasz Bąchor podczas marcowego wywiadu jakiego udzielili mi podczas Makerlandu, nowy Pirx ma w pełni metalową obudowę, powiększony obszar roboczy oraz szereg innych funkcjonalności. Jednakże to nie koniec nowości – firma zapowiada, iż w przyszłym roku zaprezentuje światu coś naprawdę wyjątkowego… drukarkę 3D drukującą w technologii FDM w pełnym kolorze! Już dziś można zobaczyć tego próbkę, na razie wyłącznie w postaci druku 3D w odcieniach szarości.

Nowy Pirx 3D ma pojawić się na rynku na przełomie 2014 i 2015 roku i będzie występował w dwóch wersjach: z jedną lub dwoma głowicami. Drukarka 3D zostanie wzbogacona o kartę SD, ethernet, zaś obszar roboczy wyniesie 21 x 26 x 21 cm. Niestety nie jest jeszcze znana jej cena, ma jednak w dalszym ciągu oscylować raczej w niższych kwotach jeśli chodzi o tego typu urządzenia na rynku. Drukarka 3D już istnieje, drukuje, a jej prototyp można było oglądać na targach w Londynie.

Nowy Pirx 2

Jeśli chodzi o drugi projekt, czyli drukarkę 3D drukującą w pełnym kolorze, to póki co przedstawiciele firmy są bardzo powściągliwi jeśli chodzi o bardziej szczegółowe informacje…

W przyszłym roku wprowadzimy na rynek drukarkę 3D, która będzie drukować w pełnej palecie RGB. Praca nad nową technologią jest bardzo absorbująca, dlatego nie możemy powiedzieć kiedy dokładnie wprowadzimy drukarkę 3D (do sprzedaży – przyp. red.). Na pewno jednak będzie to 2015 r. Chcielibyśmy aby gotowy model był na rynku za pół roku, ale (…) praca jest nie tylko czasochłonna, ale również bardzo kosztowna.

Na chwilę obecną drukarka 3D drukuje we wszystkich odcieniach szarości.

Patrycja Krekora Pirx 3D

Na poniższym filmie można zobaczyć zajawkę nowej technologii w akcji. Na razie widać niewiele, poza tym, że urządzenie faktycznie drukuje płynnie w dwóch kolorach. Otrzymałem informację, iż technologia Pirxa nie ma żadnego związku ani ze zmianą filamentu w extruderze jak w przypadku (nie)sławnego botObjects, ani modyfikacją G-code`u, jak w holenderskim Builderze. Na informację co to dokładnie będzie, przyjdzie nam zatem jeszcze chwilę poczekać…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

11 Comments

  1. Chyba wiem jak to działa. Na ekstruderze jest zamontowany kartridż z drukarki atramentowej i po każdej warstwie druku filamentem, głowica z atramentem koloruje warstwę. Tak mi się przynajmniej wydaje 🙂

    1. A w jaki sposób utrwala atrament…?

      1. Gdy się zatrzyma film, to na niektórych klatkach widać jak głowica drukująca jest poza drukiem, a nad drukiem jest ten kartridż. Co do utrwalania to być może atrament, który jest natryskiwany na wydruk jest przez niego sam utrwalany pod wpływem stygnącego tworzywa lub kolejna naniesiona warstwa utrwala naniesiony atrament.

        1. Nanoszenie tuszu (bo tak opisany jest film) można realizować na kilka sposobów. Jednym takim przykładem jest gcode dla „drugiej głowicy”, która może być mazakiem (opuszczanym servem), albo „plujką tuszu” z piezoelektrykiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu (a nie barwieniu filamentu) można precyzyjnie nanosić tusz w konkretnych miejscach na modelu (jak ten napis). Oczywiście to jeden z przykładów, bo jak działa to w tej drukarce to możemy gdybać. Odcień można wtedy regulować ilością naniesionego tuszu. Tusz jest tuszem i niestety nie lubi wilgoci.

          1. są atramenty solwentowe które mają w głębokim poważaniu wilgoć 😉

            Mnie zastanawia naromiast precyzja takiego druku koloru i czy taki atrament nie będzie brudzić tego co nie trzeba….

  2. Czekam na FDM+tusze utwardzane UV.

  3. Czekam na PRIX drukującego z ABS 😀

    1. Ach ten ABS… Jest taki przereklamowany. I kurczy się 🙂

      1. Właśnie – przereklamowany! Moja drukarka też go nie lubi

  4. General Fabb rzuca trochę więcej światła na kwestię kolorowania wydruków przez Pirxa: http://www.fabbaloo.com/blog/2014/9/13/pirxs-color-3d-printing-approach

Comments are closed.

You may also like