Specjalistyczny materiał Stratasysa – ULTEM 9085, otrzymuje certyfikację Airbusa

0

Stratasys – twórca technologii FDM oraz lider rynku druku 3D na świecie ogłosił, że czołowy producent samolotów Airbus, przyznał certyfikację materiałowi ULTEM 9085 i będzie wykorzystywał go w produkcji gotowych części do samolotu A350 XWB. ULTEM to materiał termoplastyczny wykorzystywany w technologii FDM Stratasysa, przeznaczony dla branży lotniczej, samochodowej oraz wojskowej. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki współczynnik wytrzymałości do wagi oraz FTM (flame, smoke, toxicity) spełniającym wyśrubowane wymogi bezpieczeństwa w lotnictwie. Materiał jest używany w drukarkach 3D Stratasysa z linii Fortus.

ULTEM 9085 umożliwia produkcję wytrzymałych i równocześnie bardzo lekkich części, które idealnie sprawdzają się w lotnictwie. Jego wytrzymałość temperaturowa sięga 132°C i jest na dodatek materiałem samogasnącym. Airbus wykorzystuje go już od dwóch lat, tworząc części do A350 XWB. Teraz wprowadza go do oficjalnego łańcucha dostaw, standaryzując go i certyfikując.

Technologie przyrostowe pozwalają uzyskać nowy poziom wydajności i elastyczności w łańcuchach dostaw, umożliwiając produkcję części zamiennych produkowanych na żądanie. Co więcej, przemysłowe drukarki 3D potrzebują zdecydowanie mniej miejsca i nie wymagają specjalnych instalacji do pracy, co pozwala na ich instalację np. na liniach montażowych. Nie bez znaczenia jest również mniejsze zużycie materiału niż w przypadku tradycyjnych metod wytwarzania obiektów z tworzyw sztucznych oraz niższe koszty wytwarzania.

airbus-stratasys

Źródło: www.blog.stratasys.com

DODAJ KOMENTARZ:

Leave A Reply