Stratasys osiąga fantastyczne wyniki finansowe, a wszystko za sprawą rosnącej sprzedaży MakerBota

2

W zeszły czwartek 3D Systems – jedna z największych firm produkujących drukarki 3D na świecie opublikowała raport finansowy za II kwartał bieżącego roku. Ku zaskoczeniu wielu inwestorów i analityków, przychody firmy okazały się niższe od zakładanych, co zaowocowało spadkiem wartości jej akcji na giełdzie. Kolejną firmą, na wyniki której wszyscy oczekiwali z zapartym tchem był największy konkurent 3D Systems – Stratasys. Ponownie wszyscy zostali zaskoczeni, ale tym razem pozytywnie – Stratasys zarobił w II kwartale blisko 28 mln $, co stanowiło wzrost o 10 mln $ w stosunku do roku ubiegłego, a wzrost jego przychodów był jeszcze większy, wyniósł bowiem 178,46 mln $, podczas gdy rok temu wyniósł on 106,48 mln $. Szacuje się, że w ten rok firma zakończy wynikiem 750 – 770 mln $. Co ciekawe, za tym sukcesem stoi w dużej mierze MakerBot, którego wyniki sprzedażowe wprost szybują…

W II kwartale 2014 Stratasys sprzedał łącznie 14 909 szt. drukarek 3D wliczając w to drukarki 3D MakerBota.W zeszłym roku sprzedał ich zaledwie… 1 261, z tym że w połowie zeszłorocznego kwartału doszło dopiero do fuzji obydwu firm. Sam MakerBot również zwiększył swój przychód o 100% w stosunku do okresu, gdy był wciąż niezależną firmą. Oprócz drukarek 3D Stratasys pomnaża swoje zyski dzięki profesjonalnym usługom 3D, a to za sprawą m.in. zakupionych niedawno Solid Concepts i Harvest Technologies.

MakerBot i Stratasys

Okazuje się zatem, że raporty dotyczące wątpliwej sytuacji finansowej Stratasysa i próbach sprzedaży firmy większym firmom jakie pojawiły się na początku roku, były chybione. Stratasys ma się wyśmienicie, a dzięki przejęciom firm jakie wykonał na przestrzeni ostatnich dwóch lat (m.in. Objet i MakerBot) umocnił swoją pozycję i znacząco skrócił dystans do wciąż prowadzącego 3D Systems.

Źródło: www.3dprint.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Od stycznia 2013 roku związany z drukiem 3D.

 • Michał Kosiński

  A tutaj dlaczego się nikt nie wypowiedział ?

  Wynik bardzo dobry ( musiałbym jeszcze przejrzeć papiery ale i się nie chce :)).
  Niemniej jednak słyszałem coś o innej firmie ( a może i o dwóch ) sprzedającej tyle samo a może i więcej.

  • Widać opłacało się przejąć Makrerbota. Fenomen replikatora mnie dziwi, bo jednak jest to awaryjna maszyna, szczególnie nowy extruder. Mimo wszystko nadal się bardzo dobrze sprzedaje.

   Michał, tu się nikt więcej nie wypowie z kółka wzajemnej adoracji, bo nie ma mowy o drukarce, która nie jest z opensource i nie ma puntu zaczepki 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂