Postprocesing to nieodłączny atrybut druku 3D z fotopolimerów. Z racji tego, że jest to proces dość kłopotliwy wielu użytkowników szybko zniechęca się do pracy z urządzeniami pracującymi w tego typu technologiach. Głównym powodem takich decyzji jest przede wszystkim dodatkowy nakład pracy i czasu jaki trzeba ponieść, aby móc cieszyć się zadowalającym efektem końcowym procesu drukowania 3D. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób wykonujących zawody, w których czas jak i łatwość obsługi danej maszyny są niezwykle istotne, tak jak chociażby w stomatologii czy ortodoncji. Structo Velox to urządzenie, które automatyzuje cały ten proces, integrując w nim dodatkowo funkcję mycia oraz utwardzania wydruków 3D.

Twórcą Structo Velox jest mająca swoją siedzibę w Singapurze, firma Structo. Specjalizuje się ona w produkcji drukarek stomatologicznych. Ich najnowsze osiągnięcie z tej dziedziny jest spełnieniem „marzeń” niejednego stomatologa, który z reguły od drukarki 3D oczekuje, że będzie wymagać od niego jak najmniej włożonej pracy i poświęconego czasu.

Model Velox integruje w sobie trzy najważniejsze procesy, na jakie składa się uzyskanie gotowego modelu 3D. Podstawą jest oczywiście samo drukowanie 3D, po jego zakończeniu następuje mycie wydruku, a zwieńczeniem dzieła jest utwardzenie, poprzez naświetlenie obiektu promieniami światła UV. Wszystko to jest możliwe dzięki opatentowanemu systemowi „all-in-one”, który dzięki obrotowemu stolikowi (nie mylić z platformą roboczą), przemieszcza wydruk wokół osi drukarki, poddając go kolejnym procesom.

Nieodłączną częścią całego ekosystemu jest bazująca na chmurze usługa AutoPrint, która po wczytaniu pliku STL automatycznie orientuje go w przestrzeni, generuje struktury wsparcia oraz tnie plik do formatu obsługiwanego przez drukarkę 3D.  Można więc uczciwie stwierdzić, że cały proces od momentu załadowania modelu, po uzyskanie gotowego wydruku odbywa się za sprawą naciśnięcia jednego przycisku.

System dozowania żywicy opiera się na jednorazowych kartridżach, zapewniajac łatwe zarządzanie zużyciem materiału. Structo zapewnia, że siłą zaprojektowanej przez nich drukarki 3D będzie przede wszystkim szeroki zakres kompatybilnych fotopolimerów, które pozwolą na drukowanie przestrzenne detali do niemal każdego możliwego zastosowania szeroko pojętej stomatologii – od ortodoncji przez protetykę aż po modele implantologiczne.

Pierwszą firmą, która rozpoczęła użytkowanie drukarki 3D Structo Velox jest dostawca usług i produktów stomatologicznych Glidewell Dental.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like