Tego jeszcze nie było! Dwie niezależne głowice drukujące w drukarce 3D Modix Tango!

1

Jednym z mankamentów, jakimi obarczony jest niskobudżetowy druk w technologii FDM jest zbyt długi czas wykonywania modeli. Owszem – można go skracać, jednak zazwyczaj wpływa to na drastyczne pogorszenie jakości wydruków. Czy nie ma zatem nadziei na szybkie drukowanie w technologii FDM? Niekoniecznie! Producenci drukarek 3D po raz kolejny zaskakują kreatywnością – tym razem daniem głównym są dwie głowice pracujące na raz, ale… zupełnie niezależnie od siebie!

Podczas tegorocznego TCT Show izraelska firma Modix zaprezentowała jedyne w swoim rodzaju urządzenie drukujące w technologii FDM – Modix Tango. Drukarka 3D została wyposażona w dwie, niezależne od siebie, ale w pełni skoordynowane głowice. Rozwiązanie jest innowacyjne – głowice umieszczone są na odrębnych prowadnicach, inaczej niż w dotychczasowych, dwugłowicowych drukarkach 3D.

Proces druku 3D może przebiegać dwojako – dwie głowice mogą z powodzeniem drukować jednocześnie ten sam element, lub dwa (kilka) niezależnie od siebie. Jak łatwo się domyślić, zastosowany zabieg skraca czas oczekiwania na wydruk blisko dwukrotnie.

dual4x

Druk jednego elementu przy pomocy dwóch głowic

different2-1

Niezależne wydruki rożnych elementów przy pomocy dwóch głowic

Jak przyznaje producenct, znaczące skrócenie czasu procesu nie wpływa na pogorszenie jakości wydruków. Wręcz przeciwnie – drukarka 3D nadal oferuje doskonałą jakość i możliwości wydruku nawet najbardziej skomplikowanych modeli. Dodatkowo, stosunkowo spory obszar roboczy (40 x 40 x 40 cm) i modułowa obudowa sprawia, że Modix Tango wydaje się być naprawdę atrakcyjną pozycją na rynku drukarek 3D.

bez-nazwytango2

Rozpoczęcie sprzedaży urządzenia planowane jest na grudzień 2016. W najbliższej przyszłości przewidywane jest również powiększenie oraz zmniejszenie obszarów roboczych w kolejnych, nowych modelach.

Czy tak zaczyna się rewolucja w branży druku 3D? A może to tylko mało znacząca ciekawostka…?

Grafika [1]

Udostępnij.

O autorze

Magdalena Przychodniak

Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.