M1, drukarka 3D działająca w rewolucyjnej technologii CLIP zadomowiła się już na dobre w kilku globalnie działających korporacjach, takich jak Ford, BMW, Johnson&Johnson, Legacy Effects, czy chociażby też w opisywanej przez Pawła kilka dni temu firmie Delphi. Nie dziwi więc fakt, że Carbon chce sprostać oczekiwaniom jak największej liczby potencjalnych klientów, wprowadzając coraz to nowsze żywice. Czym tym razem charakteryzuje się najnowszy, opracowany materiał?

Świadcząca usługi druku 3D firma Sculpteo, jako jedna z pierwszych na świecie otrzymała drukarkę M1. Wszystkie doświadczenia związane z technologią CLIP, sukcesywnie opisuje na swoim blogu. Dwa miesiące temu pisałem na temat czterech testowanych przez nich żywic. Właśnie na portalu firmy pojawiło się nowe opracowanie, prezentujące żywicę Cyanate Ester (CE), materiału wytrzymującego duże obciążenie oraz wysokie temperatury.

Cyanate Ester jest jedną z najciekawszych żywic dostępnych do drukarki M1. Wprawdzie kilka innych materiałów cechowało się już wysoką wytrzymałością, ale CE charakteryzuje się również bardzo atrakcyjnym efektem wizualnym. Wydruki zdjęte bezpośrednio z drukarki wyróżniają się wysoką przeźroczystością oraz bursztynową błyszczącą i połyskującą powierzchnią. Po spolerowaniu stają się natomiast matowe. Gotowe obiekty są również bardzo twarde i mogą wytrzymać długotrwale temperaturę około 219ºC. Nadają się dzięki temu idealnie do wykorzystania w branży motoryzacyjnej, elektronicznej oraz do drukowania elementów przemysłowych, narażonych na wysokie obciążenia.

Pomimo dużej sztywności oraz możliwej rozdzielczości na poziomie 0,25 mm, Sculpteo na razie nie jest w stanie drukować ruchomych elementów. Testowanie żywic jest tematem bardzo czasochłonnym i na obecnym poziomie wiedzy po prostu jeszcze nie udało im się tego opanować. Innym problemem z którym się zmagają jest odpowiedni dobór struktur podporowych. Twardość materiału sprawia, że są one bardzo trudne do usunięcia i trzeba odpowiednio dobrać grubość słupków, aby było to w ogóle możliwe, bez naruszania konstrukcji modelu.

O ile wydruki z drukarki M1 nie wymagają zbyt wielkiego nakładu pracy na postprocessing, o tyle żywica Cyanate Ester wymaga go znacznie więcej, ponieważ musi przejść podwójny etap utwardzania, aby uzyskać swoje najważniejsze właściwości wytrzymałości mechanicznej i termicznej.

Kilku klientów Sculpteo z branży lotniczej i motoryzacyjnej korzysta już z części i narzędzi wydrukowanych z żywicy Cyanate Ester i jak do tej pory wyniki wydają się być bardzo obiecujące.

Źródło: www.3dprint.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like