W zeszłym roku miała miejsce jedna z najbardziej innowacyjnych premier technologicznych w polskiej i europejskiej branży druku 3D – SkribiArt. Jest to pierwsza metoda druku 3D dla budownictwa z wykorzystaniem pełnego koloru. Technologia jest rozwijana przez kielecką firmę 3dArtech i oferuje niedostępne dla innych metod przyrostowych możliwości tworzenia wielkoformatowych struktur przestrzennych z szeroko pojętych materiałów budowlanych i pokrywania ich kolorem. Oficjalna premiera SkribiArt miała miejsce na zeszłorocznych targach Dni Druku 3D, a teraz zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności w Warszawie, podczas wernisażu – three d’art – nowe technologie dla sztuki.

Wernisaż firmy 3dArtech rozpocznie się 23.03.2022r. o godz. 18.30 w Cambridge Innovation Center (CIC Warsaw), przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest firma SYGNIS SA. Wstęp jest wolny.

Wystawa prezentuje reliefy, płaskorzeźby i kolorowe wydruki wykonane za pomocą nowatorskich narzędzi opracowanych dla artystów realizujących kompozycje plastyczne do wystroju wnętrz i na elewacje. Firma 3dArtech przez kilka ostatnich lat pracowała nad przyjaznym oprogramowaniem oraz urządzeniami sterowanymi numerycznie, zastępującymi czynności rzemieślnicze w materiałach takich jak masy sztukatorskie lub kolorowe tynki ozdobne.

Tapeta wykonana w technologii SkribiArt

Na wystawie w Cambridge Innovation Center zostaną zaprezentowane dzieła sztuki zaprojektowane przez artystów związanych z firmą 3dArtech, wykonane przy użyciu pięciu narzędzi różniących się sposobem układania i kształtowania materiałów. Twórcy nowatorskiej technologii SkribArt zadbali o to, aby maszyna była wykonawcą najbardziej żmudnej, technicznej części procesu powstawania dzieł sztuki, pozostawiając twórcom swobodę kreacji i gwarantując precyzję wykonania oraz powtarzalność użytych środków na wielkopowierzchniowych realizacjach.

Technologia SkribiArt to nie tylko oprogramowanie dla artystów z przyjaznym interfejsem do projektowania dzieł sztuki w pięciu odmiennych technikach, ale także dedykowane masy i zaprawy – oraz najważniejsze – maszyny produkcyjne, w tym drukarki 3D. Technologia SkribiArt nawiązuje do historycznych technik wytwórczych, równocześnie przesuwając granice ich możliwości, precyzję i skalę. Poszczególne narzędzia dają niezwykłą swobodę w kreowaniu nowych efektów i umożliwiają wykonywanie wielkich, architektonicznych kompozycji bez konieczności prowadzenia prac na wysokich rusztowaniach.

Firma 3dArtech skonstruowała pięć różnych głowic wykonujących panele dekoracyjne o maksymalnej powierzchni 3 metrów kwadratowych z których każdy może stanowić fragment dużej kompozycji wewnątrz lub na zewnątrz budowli. Pierwsza z głowic wykonuje kolorowy nadruk masami tynkarskimi z możliwością odwzorowania kilkunastu milionów odcieni. Druga modeluje masy sztukatorskie i tynki elewacyjne w sposób naśladujący pracę rzeźbiarskiej szpachelki. Trzecia głowica za pomocą mas plastycznych kreśli wypukłe grafiki. Kolejna, czwarta głowica, wykonuje płaskorzeźby w miękkiej masie sztukatorskiej również na podstawie projektów w ołówku lub akwareli. Głowica, której efekty pracy najbardziej przypominają sgraffito, realizuje monochromatyczne obrazy dzięki wypukłym rastrom liniowym układanym na ścianie lub elewacji.

Szczegóły wernisażu i informacje dot. czasu jego trwania są dostępne tutaj.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like