Popularna aplikacja 3D Builder ukazała się właśnie na konsolach Xbox One oraz telefonach z systemami Windows Mobile 10. Otwiera to przed użytkownikami nowe możliwości jej zastosowania. Główną z nich jest możliwość skorzystania z wbudowanego w każdym smartfonie aparatu, który można wykorzystywać do wykonywania skanów 3D.

Przygoda Microsoftu z technologią 3D sięga roku 2013. Wtedy to właśnie, na systemach Windows 8.1 pojawiła się pierwsza wersja aplikacji 3D Builder. Pozwalała ona między innymi wczytywać oraz swobodnie przeglądać modele 3D, które można było następnie wydrukować na drukarce 3D. Rok później pojawiła się bardzo istotna aktualizacja, która umożliwiła integrację z kontrolerami ruchowymi Kinect, pozwalająca na wykonywanie kolorowych skanów 3D. W tym samym czasie ukazał się również wersja na systemy Windows 10.

Kolejnym krokiem było ogłoszenie miesiąc temu informacji, że popularny edytor graficzny Paint pojawi się w wersji 3D. Podobnie jak jej pierwowzór będzie to prosta aplikacja przeznaczona do wykonywania prostych projektów. Charakter aplikacji oraz zawarte w niej narzędzia rysunkowe oraz dodatki jednoznacznie wskazują, że grupą docelową użytkowników Paint’a 3D będą przede wszystkim dzieci.

wp_ss_20161206_0005

Zgodnie z październikową zapowiedzią 3D Builder trafia na platformy mobilne oraz konsole Xbox One. Można ją już bezpłatnie pobrać ze sklepu Microsoft. Aplikacja mobilna może poszczycić się taką samą funkcjonalnością jak wersja desktopowa, a przeglądane w niej modele możemy, albo wysłać do drukarki 3D, albo do zintegrowanego serwisu i.materialise.

Najciekawszą możliwością 3D Builder, która w wersji komputerowej była mało użyteczna (lub trudna w użyciu), to wykonywanie prostych skanów 3D za pomocą aparatu. Wystarczy wykonać szereg nakładających się na siebie zdjęć obiektu, a program połączy je automatycznie w model 3D. Próbowałem na szybko wykonać kilka testów, ale efekty są póki co mizerne i szkoda się na ich temat rozpisywać.

wp_ss_20161205_0001

3D Builder obsługuje najpopularniejsze na rynku formaty plików, takie jak:

  • STL
  • 3MF
  • OBJ
  • PLY
  • WRL.

Dla wszystkich, którzy chcieliby się bardziej zaznajomić z aplikacją, przygotowano specjalny filmik instruktażowy:

https://youtu.be/f5XLbznDkNA

Źródło: www.3dprint.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like