Czeski producent drukarek 3D – PRUSA Research, uruchomił sklep internetowy z modelami 3D w ramach swoje platformy Printables. W grudniu ubiegłego roku firma stworzyła sekcję oficjalnych profili marek, które udostępniają swoje zasoby na potrzeby druku 3D, wśród których znalazły się m.in. Adafruit, Raspberry Pi, Warhorse Studios, World of Warships czy samo Prusa Research. W sierpniu tego roku na Printables pojawił się nowy system subskrypcji – Printables Club, służący wspieraniu ulubionych twórców i otrzymaniu dostępu do modeli dostępnych wyłącznie w tych klubach. Teraz ta funkcja została znacząco rozszerzona w postaci sklepu Printables Store.

Printables Club opierał się na koncepcji, że projektanci tworzą „kluby”, w których użytkownicy mogą „subskrybować” i regularnie otrzymywać ekskluzywne treści. Istniało pięć różnych poziomów subskrypcji, z których każdy zapewniał dodatkowy poziom dostępu w stosunku do domyślnego poziomu bezpłatnego. Teraz ten model został zmodyfikowany i przekształcony w klasyczną platformę do sprzedaży / zakupu modeli 3D. Z jedną istotną zmianą…

Problemem wielu repozytoriów tego typu, które wdrożyły koncepcję sklepu jest duża liczba bardzo podobnych do siebie modeli 3D oferowanych w niskich cenach. W rezultacie zostaje ono zasypane treściami niskiej jakości i odnalezienie wśród nich wartościowych rzeczy staje się trudne i zniechęcające. PRUSA Research nie chciało, aby coś takiego przytrafiło się Printables, dlatego wdrożyło kilka zasad ograniczających „spam 3D” w wśród oferowanych przedmiotach:

  • liczba możliwych sprzedaży ograniczona na 1 osobę
  • minimalna opłata w wysokości 5 dolarów za model 3D.

Sprzedaż zaczyna się od jednego egzemplarza na osobę. Aby uzyskać więcej opcji sprzedaży, należy dokonać faktycznej sprzedaży. To stopniowo odblokowuje więcej miejsc na nowe produkty, aż po dokonaniu 50 transakcji twórca otrzyma nieograniczoną liczbę oferowanych modeli 3D.

Wszyscy użytkownicy Printables mogą zacząć publikować modele w sklepie. Aby wstawić swój model 3D do sklepu należy w ustawieniach konta wybrać opcję „Sklep i sprzedaż”, podać informacje na swój temat, dodać własne warunki i skonfigurować dane do wypłaty Stripe. Następnie można aktywować swój sklep i przesłać swój pierwszy płatny model. W przypadku modeli sklepowych można wybrać jedną z trzech dostępnych licencji na modele:

  • standardowa licencja na pliki cyfrowe
  • licencja na użytek komercyjny
  • użytek komercyjny – bez utworów zależnych.

Źródło: www.prusa3d.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like