25 maja br., została ogłoszona największa transakcja w historii branży druku 3D – przejęcie Desktop Metal przez Stratasys za kwotę 1,8 mld dolarów. Chociaż formalnie ma ona zostać zakończona w czwartym kwartale 2023 r., strony jednoznacznie komunikowały, że wszystko zostało już pomiędzy nimi „dogadane” i abstrahując od kwestii formalnych, stała się faktem. Niestety dla nich, ta spektakularna fuzja nie spodobała się konkurencji, która za wszelką cenę próbuje wejść do gry i storpedować całe przedsięwzięcie. Z jednej strony mamy serię mało poważnych ofert i deklaracji czynionych przez izraelskie Nano Dimension, których już nikt nie traktuje poważnie, lecz z drugiej mamy największego konkurenta Stratasys – 3D Systems, które od od przełomu maja i czerwca próbuje przekonać akcjonariuszy firmy, aby odrzucili pomysł wchłonięcia Desktop Metal i zamiast tego zgodzili się na to, aby Stratasys został przejęty przez nich.

Ten rozwijający się dramat korporacyjny wśród liderów w branży druku 3D ma wiele złożonych aspektów. Pierwsza oferta 3D Systems została odrzucona przez zarząd Stratasys 20 czerwca. Dziś 3D Systems zaproponowało nową, bardziej konkurencyjną ofertę w porównaniu do wcześniejszej propozycji, jak również projektu połączenia się Stratasys z Desktop Metal. Oferta 3D Systems, oparta na połączeniu transakcji gotówkowej i akcyjnej, ma na celu przekształcenie każdego zwykłego udziału Stratasys w 7,50 dolarów w gotówce i 1.3223 nowo wydanych akcji zwykłych 3D Systems. Ta zrewidowana oferta dałaby akcjonariuszom Stratasys około 41% udziałów w połączonym przedsiębiorstwie i 540 milionów dolarów w gotówce w momencie realizacji transakcji.

Oferta 3D Systems jest atrakcyjna dla akcjonariuszy Stratasys z kilku powodów. Propozycja z 27 czerwca oferuje wartość na akcję Stratasys wynoszącą około 20 dolarów, opartą na 10-dniowej średniej cenie ważonej według wolumenu (VWAP) 3D Systems. To oznacza premię +33% do ceny akcji Stratasys na zamknięcie dnia 24 maja 2023 roku, czyli ostatniego dnia obrotu akcjami przed ogłoszeniem transakcji z Desktop Metal.

Również pewność realizacji transakcji wydaje się być silniejsza w przypadku oferty 3D Systems, ponieważ nie wymaga ona zatwierdzenia przez Komitet Inwestycji Zagranicznych w USA (CFIUS) ani Międzynarodowych Przepisów dotyczące Handlu Bronią (ITAR), w przeciwieństwie do proponowanej transakcji Stratasys-Desktop Metal.

Ostatecznie, propozycja 3D Systems podkreśla potencjalne synergia kosztowe i szanse na wzrost związane z łączeniem tych dwóch firm. 3D Systems twierdzi, że połączenie oferuje możliwość realizacji co najmniej 100 milionów dolarów w oszczędnościach kosztowych poprzez integrację działów badań i rozwoju, optymalizację kosztów sprzedaży i administracji, a także poprawę efektywności kosztowej.

Warto podkreślić, że w każdym przypadku wyklucza to „dogadaną” transakcję pomiędzy Stratasys a Desktop Metal.

Mimo wszystko, decyzja ostatecznie spoczywa na akcjonariuszach Stratasys, którzy będą musieli zważyć korzyści i ryzyko związane z obiema propozycjami. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę dotychczasową historię z Nano Dimension oraz jednoznaczny komunikat wydany przez Stratasys 20 czerwca, nie wydaje się aby mogła ona dojść do skutku…

Źródło: www.3dsystems.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like