3DTeam to czołowa na rynku polskim firma, świadcząca profesjonalne usługi skanowania 3D i pomiarów. Mimo że jej głównym obszarem działalności jest sektor przemysłowy, zdarza się jej realizować również dość oryginalne i nietypowe zlecenia. Niedawno polska ambasada w Grecji zamówiła wykonanie repliki pomnika Jerzego Iwanowa-Szajnowicza – polskiego sportowca, który podczas II Wojny Światowej służył w Grecji w wywiadzie brytyjskim jako agent o numerze 033B.

Iwanow Szajnowicz jest według Greków najskuteczniejszym sabotażystą, jakim Alianci dysponowali podczas całej II Wojny Światowej. Został ogłoszony bohaterem greckiego ruchu oporu i pośmiertnie odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Virtuti Militari.

Na jego cześć w Salonikach został wzniesiony pomnik, który miał zostać zreplikowany.

Pomnik bohatera mierzy 245 cm wysokości. Do jego odtworzenia w wersji cyfrowej 3D Team wykorzystał optyczny system pomiarowy ATOS CompactScan firmy GOM. Proces skanowania pomnika zajął dwie godziny. Uzyskany skan 3D rzeźby został następnie poddany obróbce cyfrowej, co pozwoliło na przygotowanie obrazu w formie 3D. Dzięki precyzyjnemu pomiarowi, powstały model odpowiednio przeskalowano i podzielono na mniejsze elementy, tak aby możliwe było wydrukowanie repliki rzeźby przy użyciu technologii przyrostowych.

Poszczególne elementy pomnika zostały wydrukowane w technologii SLS z poliamidu. Wyzwaniem okazał się jak zawsze w tego typu przypadkach post-processing, czyli idealne połączenie wydrukowanych elementów rzeźby w całość. Finalna wersja repliki pomnika mierzy 150 cm.

Odtworzony przy użyciu technologii przyrostowych pomnik Jerzego Iwanowa-Szajnowicza został wystawiony jako dar Ambasady RP w Muzeum Wojny w Atenach, gdzie 20.11.2017 r. prezydenci Polski i Grecji wraz z Małżonkami wzięli udział w inauguracji wystawy pt. „Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów„.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D