Król Rock and Rolla – Elvis Presley był ikoną XX w. Po jego nagłej śmierci 16. sierpnia 1977 r. ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter pożegnał go słowami: „Jego muzyka, jego osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Elvis Presley był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu.”. Oprócz intensywnego tempa życia, niesamowitego głosu oraz oryginalnych strojów i fryzury, kojarzymy go również ze słabością do szybkich aut. Jednym z nich było legendarne BWM 507, które zostało w pełni odnowione dzięki technologii druku 3D.

Auto gwiazdy jest owiane licznymi historiami. Zacznijmy zatem od początku. Roadster o numerach rejestracyjnych 70 079 został wyprodukowany w 1957 r. i należał do floty testowej BMW, dzięki czemu przeszło generalny remont jednostki napędowej. Elvis nabył go za 3750 $ w grudniu 1958 r. kiedy odbywał zasadniczą służbę wojskową w Niemczech. Po jej zakończeniu w 1960 r. armia amerykańska pomogła mu w przewiezieniu samochodu do USA. Fabrycznie auto było białe, jednak Presley wolał wyróżniać się na drodze i zlecił przemalowanie go na czerwono. Niektórzy mówią, że decyzję o zmianie koloru podjął, ponieważ jego fanki zostawiały ślady szminki na karoserii.

Elvis sprzedał go już po dwóch latach, a 507 trafiał do rąk kolejnych kolekcjonerów. Jeden z nich pokusił się o montaż typowo amerykańskiego ośmiocylindrowego silnika z przekładnią Borg-Wagner oraz mocniejszego tylnego zawieszenia, a auto zostało przystosowane do udziału w sprintach. Po śmierci jego ostatniego właściciela w 2014 samochód trafił do Muzeum BMW w Monachium i był wystawiany jako „Elvis BMW 507 – Lost and Found”.  Następnie ekipa  z BMW Group Classic Workshop podjęła decyzję o jego całkowitej renowacji i powrocie do początkowej wersji.

Odnawianie 507 zajęło całe 2 lata. Na karoserię nałożono oryginalny lakier Feather White i co ciekawe, nakładano go techniką stosowaną w latach 50 ubiegłego wieku. BMW sięgnęło po skaner 3D, a następnie wydrukowało w 3D nowe, w pełni sprawne części przy użyciu Multi Jet Fusion od HP. Firma nie zdradziła jednak, które konkretnie elementy zostały wydrukowane, wiemy jednak, że były to między innymi: uchwyty, wycieraczki i klamki.

Odrestaurowany roadster będzie jedną z gwiazd zbliżającego się Konkursu Elegancji w Pebble Beach. To także część hucznych obchodów stulecia bawarskiej marki. Obie okoliczności zbiegają się również z 39. rocznicą śmierci Elvisa Presley’a.

Źródło: www.3dprint.com

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D