Dzisiaj rozpoczynają się targi IDS (International Dental Show), które dla odwiedzających są okazją do zapoznania się z rozwiązaniami z oferty produktowej firm związanych z branżą dentystyczną. To również okazja do przedstawienia projektów, które zostały zrealizowane z wykorzystaniem produktów z zakresu technologii addytywnych, dedykowanych branży stomatologicznej.

Prof. dr Mario Kern, specjalista w dziedzinie implantologii podczas trwających targów przedstawi nowe, hybrydowe rozwiązanie – Extended Anatomic Platform, który jego zdaniem może wpłynąć na jakość usług stomatologicznych z wykorzystaniem technologii druku 3D. Z biegiem czasu potrzeby dotyczące implantów stomatologicznych zmieniły się – priorytetem stał się estetyczny wygląd, zbliżony jak najbardziej naturalnych zębów, połączony z długą żywotnością elementów.

W przypadku implantów stomatologicznych istotnym jest, aby zapobiegać możliwym infekcjom i zapaleniom, które mogą skutkować cofnięciem się tkanki miękkiej, odsłaniając tym samym metalową cześć implantu. Rozwiązaniem problemu niewłaściwie dobranych implantów stomatologicznych ma stać się Extended Anatomic Platform, będące efektem długoletniej pracy prof. dr Kern’a. Zredefiniowana przez niego budowa łączników pomiędzy metalowym trzpieniem a ceramiczna koroną ma zadanie wydłużyć żywotność stosowanych implantów.

Badania nad właściwościami elementów potwierdziły ich oczekiwane właściwości mechaniczne, jednak twórcy nadal szukali najbardziej optymalnej metody ich produkcji. Jak się okazało, właściwą techniką okazał się druk 3D z materiałów metalicznych – wybór padł na  hybrydowe rozwiązanie, dedykowane branży stomatologicznej od GE Additive. Zestaw zawiera drukarkę 3D Concept Laser Mlab 200R, frezarkę firmy Georg Fischer oraz oprogramowanie Follow-Me hyperDENT.

Technologia addytywna pozwala na wytwarzanie spersonalizowanych, precyzyjnych geometrii, jednak to nie koniec korzyści płynących z wdrożenia metod druku 3D. Przedstawiciele zespołu przyznają,  że wzbogacenie produkcji o rozwiązanie od GE Additive wiąże się z marginalną utrata materiału przy jednoczesnej, dwukrotnej oszczędności czasu produkcji.

Jak mówi dr Kern hybrydowe rozwiązanie od GE Additive umożliwia ekonomiczną produkcję elementów stomatologicznych z najwyższą dokładnością przy zachowaniu oczekiwanych właściwości mechanicznych. Połączenie rozwiązań z zakresu technologii przyrostowych i substraktywnych pozwoliło na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

Źródło: informacje prasowe

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D