Krones to wiodący producent urządzeń do rozlewania i pakowania napojów oraz płynnych produktów spożywczych, jak i produktów farmaceutycznych, kosmetycznych i chemicznych. Firma rozszerzając swój park maszynowy zdecydowało się na wykorzystanie rozwiązań SMARTTECH – skaner 3D polskiego producenta został wykorzystany przy projektowaniu linii do produkcji opakowań.

Park maszyn firmy Krones Corporation poszerzył się o niedawno zakupiony skaner 3D SMARTECH UNIVERSE 5Mpix. Jak wykorzystanie skanera zoptymalizowało produkcję opakowań w firmie Krones?

Aby zilustrować specyfikę działalności firmy Krones warto oprzeć się na przykładzie linii do produkcji butelek. Każdy projekt zaczyna się od stworzenia prototypu, do której rozlewane będzie w tym przypadku piwo – uwzględnia on wszelkie potrzeby klientów tak, aby opakowanie cechowało się oryginalnym wyglądem i wysoką jakością wykonania.

Wykonując fizyczny model prototypu, który został zaakceptowany przez klienta, specjaliści w późniejszym etapie muszą wykonać jego cyfrowy model, co pozwoli na rozpoczęcie produkcji seryjnej. Celem Krones było znalezienie sposobu na szybkie i dokładne pozyskanie informacji o butelce i wykonanie precyzyjnego wirtualnego modelu.

Wcześniej do pomiarów wykorzystywane było ręczne ramię pomiarowe ze skanerem laserowym. Wadą tego procesu był czas jego trwania a także konieczność długotrwałego zaangażowania operatora, ze względu na ilość pomiarów jaką należy wykonać aby móc otrzymać właściwej jakości cyfrowy model obiektu. Wszelkie problemy sprawiły, że Krones rozpoczął poszukiwanie alternatywnego rozwiązania.

Podczas poszukiwań firma trafiła na INTO3D – przedstawiciela SMARTTECH, polskiego producenta skanerów 3D na rynku USA. Podczas prezentacji specjaliści z INTO3D wykonali demonstrację pomiaru kilku butelek. Do wszystkich pomiarów wykonanych na terenie fabryki użyty został skaner SMARTTECH3D UNIVERSE 5Mpix wraz z zautomatyzowanym stołem obrotowym.

Firma Krones wybierając rozwiązania SMARTTECH kierowała się przede wszystkim możliwością szybkich i łatwych skanów, które za sprawą obrotowego stołu są w dużym stopniu zautomatyzowane. Co więcej, nowe oprogramowanie SMARTTECH3Dmeasure daje możliwość generowania wirtualnych przekrojów oraz ich zapisu w formatach .IGES i .OBJ.

Po krótkim okresie czasu od wdrożenia specjaliści z Krones mogli wyróżnić kilka kluczowych obszarów, które uległy znacznej poprawie –  przepustowość oraz jakość wyników pomiarowych podwoiła się w stosunku do wcześniejszej metody pomiarowej. Dodatkowo udało się wyeliminować  wady i błędy produkcyjne – skaner 3D został również wykorzystany w procesie  kontroli geometrii butelek poprzez skanowanie próbnej sztuki z każdej partii.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like