Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP – jedna z największych i najbardziej renomowanych instytucji badawczo-rozwojowych i pomiarowych w kraju, uruchamia wyjątkowy projekt edukacyjny skierowany do studentów i doktorantów uczelni wyższych o charakterze technicznym lub z zakresu nauk ścisłych. W ramach Studenckiego Koła Naukowego Szybkiego Prototypowania i Obliczeń Numerycznych Creative Students, jego członkowie będą mogli realizować innowacyjne prace badawcze i przedwdrożeniowe m.in. w zakresie wykorzystania szybkiego prototypowania (druku 3D), obliczeń numerycznych oraz skanowania 3D przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu. Prace badawcze w laboratorium PIAP w zakresie wykorzystania metody numerycznych wspiera firma MESco, która zajmuje się dystrybucją oprogramowania ANSYS i LSTC.

Członkowie koła Creative Students będą uczyć się najnowocześniejszych metod rozwiązywania problemów technicznych w przemyśle przy użyciu najnowszych technologii. Będą zgłębiać tajniki projektowania, obliczeń numerycznych oraz wytwarzania, zdobędą też praktyczną wiedzę z zakresu wykorzystywania systemów CAD/CAE oraz przemysłowych technik addytywnych i skanowania 3D. Dodatkowo, członkowie koła będą mogli uczestniczyć w realizacji projektów i zleceń komercyjnych prowadzonych przez należące do Instytutu PIAP Laboratorium Szybkiego Prototypowania i Obliczeń Numerycznych. Efekty wybranych prac będą publikowane w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.

Głównymi celami i obszarami działalności koła są:

  • wytwarzanie modeli i prototypów przy użyciu technik przyrostowych
  • projektowanie 2D i 3D ukierunkowane głównie na wytwarzanie produktów przy wykorzystaniu technik addytywnych
  • realizacja obliczeń numerycznych w zakresie Metody Elementów Skończonych oraz Metody Układów Wieloczłonowych
  • wykorzystanie procesu skanowania 3D jako narzędzia do pozyskiwania przestrzennych modeli cyfrowych oraz kontroli jakości wyrobów i analizy wymiarowej obiektów
  • badania i modelowanie procesów addytywnych
  • optymalizacja konstrukcji części i mechanizmów
  • planowanie procesów wytwórczych, w tym projektowanie narzędzi pomocniczych
  • łączenie technik wytwórczych
  • robotyzacja technik addytywnych
  • opracowywanie publikacji naukowych.

Dzięki wsparciu głównych sponsorów, studentom pracującym w Laboratorium zawsze będą udostępniane najnowsze, pełne wersje oprogramowania ANSYS, przy wykorzystaniu którego prowadzone są niekomercyjne prace badawcze.

Opiekunem koła Creative Students jest dr inż. Maciej Cader – kierownik Laboratorium Szybkiego Prototypowania i Obliczeń Numerycznych. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji, kilkunastu zgłoszeń patentowych oraz czterech patentów – dwóch o zasięgu polskim i dwóch o zasięgu międzynarodowym (38 krajów Europy). Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Osoby zainteresowane członkostwem w mogą przesyłać zgłoszenia – CV oraz krótki list motywacyjny z uzasadnieniem aspirowania do bycia członkiem koła Creative Students, drogą mailową na adres [email protected] lub bezpośrednio do dr. inż. Macieja Cadera: [email protected].

Źródło: www.piap.pl

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like