Pandemia COVID-19 traci na sile, jednak naukowcy prowadzą intensywne prace nad stworzeniem skutecznych leków oraz szczepionki, chroniącej przed wirusem SARS-CoV-2. W swoich badaniach wykorzystują najnowsze zdobycze techniki, w tym – metodę biodruku 3D. Naukowcy z 3D Bioprinting Solutions wdrożyli w badania metodę, która pozwoli na skrócenie czasu wdrożenia substancji leczniczej na rynek.

Według standardowej procedury, substancje lecznicze zazwyczaj muszą pomyślnie przejść badania komórkowe i na żywych organizmach (małych zwierzętach), zanim będą mogły być przetestowane na ludziach. Mówi się, jednak, że już niebawem technologia biodruku 3D pozwoli na znacznie bardziej wydajne testowanie nowych leków. W przypadku modeli in-vitro, które mogą zostać wykorzystane do testowania leków i kosmetyków rozwój ma charakter intensywny i są one w fazie kształtowania się finalnej formy metody.

Badacze z 3D Bioprinting Solutions w swojej autorskiej metodzie wykorzystują sferyczne agregaty komórkowe czyli sferoidy (stworzone z wykorzystaniem metody biodruku 3D), które zakażane są wirusem wywołującym chorobę COVID-19, a następnie służą do testowania są na nich substancji leczniczych. Zaletą ich rozwiązania jest fakt, że korzystają z przestrzennych agregatów komórkowych, których reakcja może różnić się od tradycyjnych, dwuwymiarowych podłoży komórkowych. Jak przyrzynają autorzy metody, testowanie nowych leków na trójwymiarowych hodowlach komórkowych dają bardziej wiarygodne wyniki, zbliżone do reakcji natywnej tkanki ludzkiego organizmu.

Firma czynnie bierze udział w testowaniu różnych leków przeciwwirusowych, jednak, jak sami przyznają, działanie w aktualnie trwającym projekcie szukania leku na COVID-19 jest dotychczas największym wyzwaniem.

Yusef Hesuani, współzałożyciel 3D Bioprinting Solutions, mówi, że jego zespół jest bardzo dumny z podejmowanych działań oraz z faktu, że ich rozwiązania mogą pomóc w szybszym przezwyciężeniu pandemii. Ich metoda wspiera specjalistów z dziedziny wirusologii i farmakologii w szybkim i precyzyjnym testowaniu leków przeciwwirusowych.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like