3D Systems poinformowało dzisiaj o wzbogaceniu gamy dostępnych materiałów o nowe tworzywa. Dla firmy to kolejny krok w drodze do budowania najobszerniejszego potrfolio tworzyw sztucznych wśród firm z branży technologii addytywnych. Wszystkie z przedstawionych przez 3D Systems materiałów dedykowane są do produkcji w technologii SLA, na urządzeniu Figure 4. Dodatkowo, wprowadzono także środki do post-processingu wydruków 3D.

Firma przyznaje, ze pragnie otwierać się na nowe zastosowania, które mogą zostać wykorzystane przez przedstawicieli różnorodnych branż. Jak mówi Menno Ellis, odpowiedzialny za produkcję materiałów do druku 3D z dziedziny tworzyw sztucznych, w procesie powstawania nowych rozwiązań niezastąpione okazało się wieloletnie doświadczenie członków zespołu. W efekcie, powstały tworzywa, które pozwolą na ekonomiczną produkcję z zapewnieniem powtarzalnej jakości.

Portfolio wzbogacono o materiał gumowy RUBBER-65A BLK, kompatybilny z urządzeniem Figure 4. Tworzywo przedstawiane jest jako odpowiednie do zastosowań przemysłowych z uwagi na wytrzymałość oraz odporność na ekspozycje czynników zewnętrznych. Tworzywo pozwala na wytwarzanie części elastomerowych o wysokim stopniu dokładności, m.in. uszczelek czy elementów do amortyzowania drgań. Co więcej, materiał jest zgodny z wymaganiami norm ISO 10993-5 i ISO 10993-10, przez co wykonywane z niego elementy można wykorzystywać do druku 3D biozgodnych elementów do zastosowań medycznych.

W ofercie pojawiły się również dwa materiały do post- processingu modeli wykonywanych z żywic do wykonywania odlewów – Accura Patch i Accura Bond. Accura Patch to środek przeznaczony do maskowania otworów spustowych, przez które odprowadzany jest nadmiar niescalonej żywicy. Accura Bond to z kolei swoistego rodzaju klej o wysokiej lepkości, stworzony do łączenia fragmentów wydruku 3D w całość. Preparaty dostępne będą w lipcu tego roku.

3D Systems wzbogaciło swoje portfolio również o propozycję dla branży jubilerskiej. JEWEL MASTER GRY to materiał dedykowany do tworzenia wysokojakościowych silikonowych form jubilerskich oraz modeli prototypowych. Materiał pozwala na produkcje elementów o wysokiej jakości i dokładności, przez co nadaje się również do wykonywania form silikonowych. Spełnia wymagania wymagania normy ISO 10933-5 w zakresie biokompatybilności.

Źródło: 3dsystems.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like