Niemal każdy, kto odwiedził kiedyś park rozrywki inspirowany animacjami Disneya lub dorastał wraz z Disneyowskimi produkcjami, może śmiało powiedzieć, że są one magiczne. Disney Research wciąż rozwija swoje magiczne umiejętności, dlatego złożył wniosek patentowy na coś, co być może przyspieszy proces druku 3D. Co ciekawe, Disney Research zdecydował się zawalczyć o patent przypominający pomysł firmy Carbon 3D, która niedawno zdradziła szczegóły dotyczące ultra szybkiej drukarki 3D M1.

Metoda ta opiera się o zamkniętą komorę roboczą i żywicę utwardzaną światłem pochodzącym z aplikacji optycznej umieszczonej w komorze. Według wniosku patentowego, pomysł Disney Research to „kopiarka 3D o zawrotnej prędkości”, która dzięki wspomnianej aplikacji optycznej przetwarza zarys obiektu w gotowy model 3D w rekordowo krótkim czasie. Chociaż technologia ta znajduje się jeszcze na początkowym etapie, to już teraz można zauważyć korzyści, które może przynieść drukowi 3D.

Jej najbardziej oczywistą zaletą jest szybkość. Druk 3D tradycyjnymi metodami, polegający na nanoszeniu filamentu warstwa po warstwie, może trwać godzinami. Według Disneya, nowe rozwiązanie pozwoli przezwyciężyć ten problem, ponieważ cały obiekt powstaje w czasie jednego „cyknięcia” światła. Kolejną korzyścią jest brak podpór. Disney deklaruje, że zamiast tradycyjnych supportów, do popierania modelu użyta będzie otaczająca go żywica, co będzie miało korzystny wpływ na tempo druku oraz jakość obiektu. Według informacji zawartych we wniosku, proces ten trwa zaledwie kilka minut. Jeśli to prawda, to Carbon 3D ma naprawdę poważnego rywala w pojedynku o opracowanie najszybszej technologii druku 3D.

Dlaczego Disney zainteresował się opatentowaniem ultra szybkiego druku 3D? Na dobrą sprawę nie jest to jego pierwsza przygoda z technologiami przyrostowymi. Firma Disney Research  została ostatnio nagrodzona za wydruk odblaskowych obiektów oraz proces opierający się na wykonaniu skanu 3D w wysokiej rozdzielczości przy użyciu niskobudżetowych urządzeń. Wygląda na to, że Disney planuje wprowadzić szybkie rozwiązanie dla druku 3D w przystępnej cenie. Możliwe, że z czasem będzie chciał dalej rozwijać tę technologię. W związku z tym pojawiły się spekulacje na temat wprowadzenia automatów do druku 3D, które umożliwią wydruk figurek Disneya w zaledwie kilka minut po przyciśnięciu odpowiedniego guzika.

Źródło: IBT/ US Patent & Trademark Office]

Tyler Koslow
Tyler jest freelancerem tworzącym treści dla portali internetowych o tematyce nowych technologii oraz firm wywodzących się z tej branży. Współpracował m.in. z 3DPrint.com, 3D Printing Industry, Dell, Brooklyn Magazine i Equity Arcade. Na co dzień mieszka na Brooklynie w NYC, lecz ma polskie korzenie.

    Comments are closed.

    You may also like