Czyżby jedna z najdłuższych epopei w historii świata druku 3D właśnie wchodziła w końcowy etap swojej narracji? ONO - pierwsza drukarka 3D drukująca z żywic światłoutwardzalnych przy pomocy smartfona, w końcu trafiła do rąk pierwszych backersów (darczyńców) z Kickstartera. W końcu, bo po - bagatela! - 840 dniach od chwili zakończenia kampanii. Jak na razie z urządzenia korzysta 9 szczęśliwców, którzy chwalą się w sieci rezultatami swojej pracy. Do rozesłania pozostaje ponad 16.000 sztuk drukarek 3D i niestety wszystko wskazuje na to, że ta historia zatoczy jeszcze niejedno koło...

ONO to jedno z największych niewypałów w historii kampanii drukarek 3D na Kickstarterze, zdolne konkurować z tak spektakularnymi katastrofami jak Buccaneer, Peachy Printer, czy Tiko. Osoby, które znają temat pobieżnie, lub spotykają się z nim pierwszy raz w życiu, mogą zapoznać się z historią projektu w tym zbiorczym artykule: "ONO nieuchronnie zmienia się w OH-NO!". Generalnie przedstawiona w nim chronologia wydarzeń kończy się na dniu 20 września ubiegłego roku, gdyż wtedy to uznałem, że totalnie - kompletnie - całkowicie przestało zależeć mi na tym urządzeniu i pogodziłem się ze stratą pieniędzy (tak - jestem jednym z backersów).

Nie oznacza to jednak, że firma ONO 3D Inc. stojąca za tym koszmarem nic przez ten czas nie robiła. Raz na jakiś czas rozsyłała entuzjastycznie brzmiące maile, że uporała się z kolejnym mniej lub bardziej ważkim problemem, o którym wcześniej nie miała bladego pojęcia, że może się pojawić i obiecywała szybką finalizację produkcji i dystrybucję urządzeń. W lipcu tego roku w dość oryginalny sposób poinformowała, że rozpoczyna kolejną zbiórkę pieniędzy na innym serwisie crowdfundingowym (StartEngine) bo w sumie to skończyły się jej pieniądze, więc jak nic nowego nie zbierze - to nic nie wyprodukuje i nic nie wyśle.

Nic o tym nie pisałem, ponieważ jak wspomniałem powyżej, już we wrześniu 2017 roku uznałem, że nic z tego nie będzie... Tymczasem ONO 3D Inc. nie tylko rozesłało 9 sztuk urządzeń do pierwszych użytkowników, to wczoraj o 18:30 przysłało mi maila, że na koniec września br. roześle co najmniej 200 szt., a w połowie października może nawet kolejnych 500!

No to taka wiadomość skłoniła mnie do tego, że kliknąłem w link w mailu... poczytałem komentarze pod tekstem, do którego kierował... obejrzałem zamieszczone tam filmy i zdjęcia... no i tak...

  • wysyłka 200 / 500 / 700 szt. urządzeń to dobra wiadomość, ale to zaledwie 1,25% / 3,12% / 4,37% tego, co firma sprzedała dwa lata temu na Kickstarterze
  • to że w ogóle coś wysyła jest zasługą tego, że uciułała kolejnych 37 tysięcy dolarów na StartEngine; żeby wysłać coś więcej, musi ciułać dalej (co jej się uda lub nie)
  • ale to wszystko jest w sumie bez znaczenia, bo jak obejrzy się jak to wszystko wygląda i drukuje, to w sumie lepiej już nic nie dostać...

Podsumowując - z zebranych 2,3 mln $ zostały same zobowiązania i długi. Produkcji drukarek 3D pewnie nigdy nie było, a wszystkie wcześniejsze filmy to pokazujące były na pokaz.

Żeby móc ją teraz naprawdę uruchomić potrzeba pieniędzy, których nie ma. Sama drukarka 3D drukuje, ale jakość wydruków jest zatrważająca...

I teraz trudno jest mi się zdecydować co jest bardziej dziadowskie? Firma, czy produkt który próbuje od 2,5 roku bez powodzenia wprowadzić na rynek?

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like