Firmy, które prezentowały swoje rozwiązania na tegorocznych targach Formnext musiały walczyć o uwagę odwiedzających, aby nie zginąć w natłoku premier i nowości. Jedną z tych atrakcji, która skupiała wokół siebie mnóstwo zwiedzających był drukowany 3D, elektryczny samochód na stoisku BigRep – LOCI.

Firma znana jest z wielkoformatowego druku 3D – wcześniej promował swój elastyczny materiał PRO FLEX projektem drukowanych 3D rowerowych opon. Przy udziale projektanta Marco Mattia Cristofori stworzono produkt użytkowy, który za sprawą swojego przeznaczenia stał się żywą reklamą nowego filamentu producenta. Tym razem BigRep udowodniał możliwości swoich rozwiązań stawiając na aplikację z branży motoryzacyjnej.

Zaprezentowany prototyp autonomicznego samochodu elektrycznego został w całości wykonany w technologii druku 3D i  jest stanowi dowód możliwości wykorzystania rozwiązań BigRep w tworzeniu funkcjonalnych prototypów o rzeczywistych rozmiarach. Jednocześnie, jest to wprowadzenie na rynek „BigRep Part DNA”, czyli metody oznaczania elementów przez osadzanie znaków NFC w drukowanych częściach 3D.

Zaprojektowaniem pojazdu zajęli się specjaliści z firmy NOWLAB. Koncept elektrycznego, autonomicznego samochodu został stworzony z myślą o osobach, które chcą sprawnie poruszać się w miejskiej dżungli. Jak podsumowuje Daniel Buening, współzałożyciel NOWLAB, LOCI to więcej niż pojazd – to ewolucja spersonalizowanej mobilności.

Pojazd składa się z 14 unikalnych elementów wydrukowanych na drukarkach 3D BigRep, w tym BigRep PRO, BigRep Studio G2 i BigRep ONE. Wymiary pojazdu to 850 mm x 1460 mm x 2850 mm, a największa część charakteryzują wymiary 1000 x 600 x 700 mm.

LOCI można traktować jako symbol nowoczesności – pojazd jest elektroniczny i autonomiczny, a dodatkowo wyposażony został w szereg udogodnień takich jak ekran dotykowy z wyświetlaczem multimedialnym, system dźwięku przestrzennego czy ładowanie urządzeń bezprzewodowych. Niemałą rolę odgrywa tu również metoda wytwórcza. Elementy dzięki oznaczeniom NFC są łatwe w identyfikacji, a BigRep planuje integrację swojego rozwiązania „BigRep Part DNA” z systemem sensorów w celu monitorowania zużycia elementów w czasie rzeczywistym.

Co więcej, technologia pozwala również na łatwą personalizacje rozwiązania i dostosowanie go do warunków użytkowania poprzez dobór odpowiednich materiałów czy niestandardowych właściwości konstrukcji.

źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D