Trend ekologicznych zamienników filamentów do niskobudżetowego druku przestrzennego, propagowany m.in. przez amerykański start-up 3D Printlife, stopniowo zyskuje popularność również wśród największych firm oferujących szeroką gamę tworzyw wykorzystywanych w technologiach addytywnych. Holenderski producent filament Formfutura w ramach projektu ReForm rozpoczyna sprzedaż trzech przyjaznych dla środowiska odpowiedników standardowych materiałów – rPLA, rPET oraz rTitan.

Inicjatywa ReForm ma przyczynić się do ograniczenia ilości generowanych odpadów poprzez wdrożenie systemu racjonalnego odzyskiwania części  plastiku w procesie upcyklingu. Głównym założeniem tego działania jest wtórne przetworzenie odpadów w celu uzyskania produktów o wartości wyższej niż wstępnie użyty surowiec, którym w tym przypadku są resztki filamentów. Nie wpływa to jednak na skład chemiczny nowych filamentów – tworzywa z serii ReForm są ekologicznymi zamiennikami cieszących się niesłabnącą popularnością produktów (EasyFil PLA, HDglass oraz TitanX). Gwarantuje to zachowanie najwyższej jakości druku 3D przy jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne.

Pod pojęciem pozostałości materiału należy rozumieć m.in. nitki filamentu, które ze względu na uzyskanie nieprecyzyjnej średnicy w procesie wytwarzania zostały uznane za odpad. Należy jednak pamiętać, ze jest to nadal pełnowartościowe tworzywo bez zanieczyszczeń a użycie go do ponownego wytworzenia rolki materiału wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji a także utylizacji. Filamenty posiadają również certyfikat FDA (Agencja Żywności i Leków), przez co są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Jak na razie, producent oferuje wszystkie materiały z linii ReForm w kolorze czarnym.

rPLA

Filament o składzie bazującym na jednym z najpopularniejszych produktów od Formfutura – EasyFil PLA. Dostępny w dwóch standardowych wariantach średnicy filamentu (1,75 oraz 2,85 mm).

rPET

Formuła filamentu oparta jest o skład chemiczny HDglass, jednak wykonany został z resztek pozostałych po procesie produkcji. Materiał ponownie poddany mieszaniu i wytworzeniu jednolitej masy w procesie homogenizacji cechuje się wysoką jakością i właściwościami fizycznymi zbliżonymi do włókna PETG. Dostępny również w dwóch rozmiarach średnicy filamentu.

rTitan

Skład rTitan bazuje na materiale TitanX, cechującym się podwyższoną wytrzymałością mechaniczną oraz świetną adhezją, sprawdzającym się w trakcie wydruków wielkogabarytowych. Materiał uzyskany w procesie upcyklingu zachowuje wszystkie cechy swojego standardowego odpowiednika, pozwalając na osiągnięcie wydruków o świetnej jakości.

 

Przyjazne dla środowiska są również szpule i opakowania wykonane z kartonu uzyskanego w procesie recyklingu, cechujące się nieporównywalnie szybszym czasem degradacji niż plastik. Przyjazne dla środowiska popakowania mogą zostać w prosty sposób usunięte wraz  z odpadami lub oddane do najbliższego punktu recyklingu.

Filamenty można zakupić u oficjalnego dystrybutora marki Formfutura w Polsce – 3D Filamenty.

źródło: materiały prasowe

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like