Zaledwie wczoraj informowaliśmy o nieoczekiwanych i dość zaskakujących nowościach w ofercie Stratasysa, tymczasem zaledwie dzień później mamy kolejną, niespodziewaną premierę! Formlabs – największy na świecie producent desktopowych drukarek 3D drukujących z żywic światłoutwardzalnych, po blisko czterech latach prezentuje aż dwa nowe urządzenia, drukujące na dodatek w nowej, autorskiej technice druku 3D. The Form 3 oraz The Form 3L zostały oparte o technologię LFS (Low Force Stereolithography), która zdaniem producenta pozwala na jeszcze większą precyzję, m.in. dzięki pomniejszeniu plamki lasera do 85 mikrometrów.

Low Force Sterelithography (LFS) to zaawansowana odmiana stereolitografii, która jest jeszcze bardziej precyzyjną metodą niż tradycyjna metoda SLA. W pracy również wykorzystuje wiązkę lasera do utwardzania żywic fotopolimerowych, ale dzięki zastosowaniu przez producenta nowych rozwiązań – elastycznych kuwet i oświetleniu liniowemu, promień lasera za każdym razem utwardza żywicę pod tym samym kątem, co zapewnia wysoką dokładność druku 3D.

Drukarki 3D The Form 3 i The Form 3L operują wiązką lasera o plamce wielkości 85 mikrometrów. Możliwość wyboru wysokości warstwy od 25 do 300 mikrometrów pozwala wytwarzać obiekty z dużą precyzją lub dużą szybkością – w zależności od aktualnych potrzeb. Dodatkowo, dzięki nowej żywicy o nazwie „Draft” można drukować prototypy i modele koncepcyjne 3-4 razy szybciej niż z pozostałych materiałów w ofercie Formlabs. W testach porównawczych udało się nawet osiągnąć prędkość konkurencyjną lub lepszą od technologii FDM.

The Form 3L jako drukarka 3D do produkcji wielkogabarytowej została wyposażona w podwójny system optyczny i dwie komory na cartridge z żywicą. Dwie wiązki lasera utwardzające żywice mają zagwarantować odpowiednią szybkość przy produkcji dużych obiektów. Obszar roboczy urządzenia wynosi aż 20 × 33,5 × 30 cm.

Wszystkie drukarki 3D – The Form 2, The Form 3 oraz The Form 3L są kompatybilne z żywicami z oferty Formlabs oraz oprogramowaniem PreForm. Oferta żywic do nowych urządzeń ma być stale poszerzana o te już dostępne dla The Form 2. Stół roboczy i urządzenia do postprocessingu Form Wash i Form Cure będą dostępne w zestawie zarówno z drugą, jak i trzecią generacją (wyłączając The Form 3L). Kompletny ekosystem to wygodne użytkowanie i łatwe przejście użytkowników drukarki The Form 2 na urządzenia nowej generacji. Właściciele The Form 2 będą musieli jedynie wyposażyć się w nowe elastyczne resin tanki, czyli kuwety, na których budowany jest model.

Dokładna data polskiej premiery nie jest jeszcze znana. Jak informuje CadXpert – wyłączny dystrybutor urządzeń Formlabs, obecnie w sprzedaży cały czas pozostaje drukarka 3D The Form 2, która wciąż oferuje konkurencyjną precyzję druku 3D oraz łatwość obsługi i niezawodność pracy urządzenia. Nowa żywica Draft – pozwalająca na szybkie prototypowanie w technologii SLA, ma być dostępna również do druku na Form 2.

Źródło: www.cadxpert.pl

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like