Żywiczne drukarki 3D, które wykorzystują ekrany LCD jako nośnik wyświetlanego obrazu stają się coraz bardziej popularne. Oprócz najbardziej oczywistej zalety, jaką jest niski koszt matrycy zapewnia też ona wyraźny obraz bez zniekształceń, nawet na krawędziach ekranu. D2K Illuminate to kolejne tego typu urządzenie, którego kampania trwa właśnie na Kickstarterze. Wyróżnia się przede wszystkim matrycą o rozdzielczości 2K.

Producentem urządzenia jest Mayc, firma która swoją siedzibę ma w Hong Kongu. Zastosowany ekran o przekątnej 5,5” i rozdzielczości 2k (2560 x 1440) pozwala na uzyskanie rozdzielczości XY na poziomie 0,04 mm. Jest to naprawdę bardzo przyzwoita wartość, ale niestety wymuszająca dość mały obszar roboczy wynoszący tylko 121 x 68 x 130 mm. Minimalna wysokość warstwy jaką jesteśmy w stanie drukować to 0,035 mm.

Jako źródło podświetlenia matrycy wykorzystano żarówkę LED UV o długości fali 405 nm. Na rynku jest całkiem sporo kompatybilnych żywic, także z zamiennikami nie powinno być większego problemu. Urządzenie komunikuje się z komputerem za pomocą złącza USB oraz HDMI. Domyślnym programem tnącym jest popularne oprogramowanie Creation Workshop.

Cała konstrukcja sprawia wrażenie bardzo solidnej. Większość drukarki zbudowana jest z aluminium co zapewnia najlepsze spasowanie elementów oraz dużą stabilność. Osłona wykonana została z klejonego akrylu, ale jeśli uda się zgromadzić co najmniej pięćdziesięciu darczyńców to finalnie zostanie ona wykonana na drodze formowania wtryskowego.

Pomimo tego, ze w ostatnich czasach mamy na Kickstarterze wysyp podobnych drukarek 3D, to ta konkretna konstrukcja cieszy się ogromnym powodzeniem. Wprawdzie celem zbiórki jest zaledwie około 7500$, to udało się już zebrać ponad 31000$. Nie bez znaczenia jest tutaj jednak cena D2K Illuminate. Wczesną wersję, która wysyłana będzie już pod koniec roku można nabyć za zaledwie 775$, a pozostałe progi są niewiele droższe. Udało się już sprzedać ponad trzydzieści najtańszych zestawów, ale nadal można się jeszcze na nie załapać.

Specyfikacja urządzenia:

  • wymiary zewnętrzne: 200 x 200 x 370 mm,
  • waga: 6,8kg,
  • ekran LCD: 5,5”, 2560 x 1440,
  • obszar roboczy: 121 x 68 x 130 mm,
  • rozdzielczość XY: 0,04 mm,
  • wysokość warstwy: 0,035-0,1 mm,
  • komunikacja: USB, HDMI,
  • oprogramowanie: darmowa edycja Creation Workshop.

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like