Blisko miesiąc temu SmarTech opublikował swój raport na temat przyszłości druku 3D w stomatologii. W przygotowanym opracowaniu dużo miejsca poświęcono wykorzystaniu technologii addytywnych w produkcji tzw. aligners, czyli przezroczystych nakładek modelujących na zęby. Według ich przewidywań w ciągu kilku najbliższych lat ilość produkowanych nakładek ma wzrosnąć, a technologie druku 3D mają odegrać w tym procesie kluczową rolę.

Prekursorem w produkcji przezroczystych nakładek do prostowania zębów jest firma Invisalign. To ich zasługą jest rozpowszechnienia alternatywy dla klasycznych aparatów ortodontycznych – oni również zapoczątkowali trend wykorzystania druku 3D w ich produkcji. Specjaliści z Invisalign do produkcji modeli zgryzu swoich pacjentów stosowali technologię stereolitografii, co pozwoliło im na odwzorowanie dokładnej geometrii łuków zębowych.

Wraz z rozwojem branży przezroczystych nakładek na zęby powiły się nowe firmy realizujące usługi z tego zakresu – jedną z nich jest SmileDirectClub, która pretenduje do zostania znaczącym konkurentem Invisalign. Przedsiębiorstwo, aby zyskać przewagę konkurencyjną musieli znaleźć technologię, która pozwoli na zwiększenie wydajności pracy.

O ile technologia stereolitografii zdaje się najbardziej odpowiednia pod względem precyzji wykonania form do formowania przezroczystych nakładek, jednak ich wydajność jest ograniczona a materiały eksploatacyjne względnie drogie. Z wielu powodów SmileDirectClub zdecydowało się na wypróbowanie innej technologii wytwórczej – Multi Jet Fusion od HP.

SmileDirectClub w swoim parku maszynowym umieści 49 drukarki 3D HP Jet Fusion, które pozwalą na ciągłą produkcję addytywną. Przy takiej ilości maszyn możliwe jest wytworzenie nawet 50 000 tysięcy form do termo formowania przezroczystych nakładek w ciągu jednej doby – według specjalistów w firmy w ciągu najbliższego roku są w stanie wytworzyć blisko 20 milionów elementów. Ta inwestycja plasuje SmileDirectClub w gronie firm, posiadających największą ilość urządzeń do produkcji addytywnej firmy HP.

Źródło: 3dprint.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D