.STL jest najpopularniejszym formatem plików 3D stosowanych w branży druku 3D już od ponad 30 lat. Posiada szereg przewag nad innymi formatami, natomiast nie jest wolny od wad. Przy eksporcie pliku może pojawić się szereg błędów utrudniających, lub uniemożliwiających realizację wydruku. Czy istnieją inne formaty, które mogą zastąpić tak popularny .STL?

Wraz z rozwojem różnych technologii druku 3D, rodzą się pomysły na alternatywne podejścia do zapisu modeli 3D. Należą do nich formaty 3MF (3D Manufacturing Format) oraz AMF (Additive Manufacturing Format), które pozwalają ominąć ograniczenia powstałe w wyniku zapisu w formacie .STL. Umożliwiają kontrolę nad danymi przenoszonymi do slicera, opisując je poprzez zastosowanie koloru, tekstury czy materiału.

Czy nowe formaty mogą zastąpić .STL? Prawdopodobnie nie. Dlaczego? O tym opowie więcej Marcin Sitkiewicz, Senior Territory Technical Manager w Dassault Systèmes w siódmej części wywiadu.

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Wywiady